Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Centrum Kulturalne - listopad

data dodania: 2013-11-01
aktualizacja: 2013-11-01 11:34:50
Listopadowy kalendarz imprez Centrum Kulturalnego w Przemyślu.


5 XI 2013 r. (wtorek) - Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu
godz. 12:00 – eliminacje dla powiatu jarosławskiego
godz. 14:00  – eliminacje dla powiatu przemyskiego
V Prezentacje Taneczne „SOLO-DANCE”  – eliminacje dla powiatu przemyskiego i jarosławskiego

W prezentacjach tanecznych mogą wziąć udział amatorzy-soliści, chcący pokazać  swoje umiejętności na scenie. Konkurs  odbywa  się w czterech kategoriach wiekowych: 4-8 lat, 9-12, 13-16 i powyżej 16 lat. Tancerze rywalizują o główną nagrodę, którą jest uczestnictwo w wybranych warsztatach tanecznych w kraju. Ponadto Jury przyzna nagrody i wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej, a przy ocenie prezentacji pod uwagę będzie brało technikę tańca, dobór podkładu muzycznego i kostiumu, oryginalność pomysłu oraz walory wizualne i estetyczne. W tym roku ze względu na trwający remont instytucji  Centrum Kulturalne zaprosiło do współpracy Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu,gdzie  5 XI 2013 r. (wtorek) odbędą się eliminacje dla powiatu przemyskiego i jarosławskiego, a 16 XI 2013 r. (sobota) o  godz. 15:00 Finał Prezentacji.

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu.Przegląd filmowy „Od klasyki do współczesności. Przemiany języka filmowego”
– Dworzec PKP w Przemyślu, pl. Legionów 1
Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

08.11. /piątek/ - KINO METAFIZYCZNE – prelekcja Piotra Wojtanka
- „Opowieści, które żyją tylko w pamięci” – J. Murat (98’)
http://stopklatka.pl/-/15184082,opowiesci-ktore-zyja-tylko-w-pamieci

Dawno temu ktoś zgubił klucz do lokalnego cmentarza, a ponieważ kolejny był położony za daleko, mieszkańcy przestali umierać z obawy przed niegodnym pochówkiem. Przebycie młodej fotograf tchnie nowe życie w uśpioną osadę, a dla niej samej stanie się początkiem wewnętrznej przemiany.

- „Kret” –Alejandro Jodorowsky (108’)
http://stopklatka.pl/-/12667937,kret

Główny bohater to bezimienny włóczęga i rewolwerowiec, przybywający z pustyni by walczyć ze złem i udowodnić, że jest godny miłości kobiety, którą ratuje z rąk okrutnych i perwersyjnych bandytów. Zwalcza dziwne przeciwności losu, pomyślnie przechodzi wszystkie próby, lecz na końcu zostaje z niczym, wszystko o co walczył - ulotniło się. Bohater odradza się jako święty głupiec i zaczyna pomagać rodzinie kalek i karłów w ucieczce z ich skalistego więzienia, i w przedostaniu się do zewnętrznego świata.


09.11. /sobota/
- REALIZM MAGICZNY – prelekcja  Andrzej Juszczyk
- „Sanatorium pod klepsydrą” – W. J. Has (119’)
http://stopklatka.pl/-/17903337,sanatorium-pod-klepsydra

Józef przyjeżdża do Sanatorium pod Klepsydrą, prowadzonego przez doktora Gotarda, gdzie przebywa jego zmarły ojciec, przywrócony do życia, lecz przeniesiony w inny wymiar czasu. Józefodbywa podróż w różne "pętle czasu przeszłego" - lata swojego dzieciństwa i fantastycznych marzeń.. Jeden z najpiękniejszych wizualnie i najbardziej oryginalnych filmów polskich. Poetycka refleksja na temat przemijania oraz nieodwracalności śmierci.

- „Macunaima”- J. Pedro De Andrade (110’)
http://stopklatka.pl/-/12583284,macunaima

Macunaima to postać z indiańskich legend, stanowiąca wcielenie mitu istoty ambiwalentnej, poszukującej siebie samej wśród dobra i zła. Macunaima istnieje jednocześnie w przeszłości i w teraźniejszości, w mieście i na wsi, w dżungli nad Amazonką i w spiekocie Południa, na ziemi i w niebie. Jego życie jest pełne chaosu: pławi się w próżniactwie, ale w tym samym czasie walczy z olbrzymami i występuje przeciwko konwencjom społecznym. Urodził się czarny, a nagle staje się białym i do tego rasistą. Jest jednocześnie sentymentalny i cyniczny, naiwny i sprytny, egoistyczny i szczodry. Właściwie pozbawiony jest jakiegokolwiek charakteru. Jest niekonsekwentny, kieruje sięimpulsami. Nieustannie miota się poszukując własnego "ja".


10.11. /niedziela/
- „Violetta poszła do nieba” – A. Wood (110’)
http://www.filmweb.pl/film/Violeta+posz%C5%82a+do+nieba-2011-644178

Film opowiada o życiu Violety Parry, słynnej chilijskiej pieśniarki – o tym, jak z utalentowanej dziewczynki z biednej rodziny staje się międzynarodową sensacją i ikoną muzyki folk.

Przeglądowy będzie towarzyszyć wystawa fotografii Wojciecha Plewińskiego „Sanatorium pod klepsydrą”.

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Dyskusyjny Klub Filmowy „Filmiarnia”.

Bilety 7 zł w kasie Centrum Kulturalnego i godzinę przed seansem na dworcu PKP.09 XI
Z cyklu "Spotkania z Operą"
Giuseppe Verdi  „Bal maskowy” - opera w 3 aktach

Z cyklu  „Spotkania z operą" organizowane są wyjazdy do Teatru Opery i Baletu we Lwowie na wybrane, najciekawsze propozycjebaletowe i operowe.
Zgłoszenia i Informacje: Alicja Sosnowska - Dział Organizacji i Obsługi Imprez,
tel. 16 678 20 09 w. 512, e-mail: imprezy@ck.przemysl.pl16 XI (sobota) godz. 15:00 - Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu
V Prezentacje Taneczne „SOLO-DANCE” - Finał Prezentacji

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu.18 XI (poniedziałek) godz. 10:00
eliminacje rejonowe Konkursu „Literatura i Dzieci”- przegląd recytatorski, teatralny, piosenki i plastyczny

Impreza, realizowana na bazie konkursu „Poeci i pisarze dzieciom”, mającego wieloletnią tradycję w WDK w Rzeszowie, adresowana jest do dzieci szkół podstawowych. Ma charakter interdyscyplinarny  uczniowie szkół podstawowych poprzez inscenizację, recytację, piosenkę oraz prace plastyczne prezentują swoje interpretacje literatury dziecięcej. Konkurs co roku odbywa się pod innym hasłem. W tym roku hasło brzmi"Najbliżsi". Konkurs jest pięcioetapowy – zaczyna się od eliminacji środowiskowych i  gminnych, później laureaci eliminacji powiatowych spotkają się 18 listopada w GOK w Krasiczynie w eliminacjach rejonowych, a finał odbędzie się 3-4 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, tam też odbędzie się 12 grudnia 2013 r. Uroczysta Gala Laureatów połączona z wernisażem wystawy prac plastycznych.

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu. Partner: Gminny Ośrodek Kultury w Krasiczynie23 XI (sobota) godz. 10:00 – Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
Turniej Satyry im. I. Krasickiego „O Złotą Szpilę”  - konkurs teatralny, recytatorski, literacki, plastyczny
Ogólnopolski Turniej Satyry "O Złotą Szpilę" jest imprezą konkursową, otwartą dla wszystkich zainteresowanych, zarówno osób indywidualnych jak i zespołów, działających wyłącznie amatorsko.
Uczestnicy walczą o zwycięstwo w swoich kategoriach, aponadto jury poszczególnych konkursów wybiera jeszcze jednego laureata głównej nagrody – „Złotej Szpili”.
Turniej obejmuje cztery dziedziny twórczości: KREACJĘ SŁOWA (dot. recytacji utworu satyrycznego), MUZYCZNĄ, LITERACKĄ i PLASTYCZNĄ.

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu.30 XI – 6 XII – Centrum Kulturalne w Przemyślu, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Przemyślu
Polsko-Ukraińskie Młodzieżowe Warsztaty Jazzowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Jazz bez…”
Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu.
WYSTAWA:- do 7.11 – VI Regionalny Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej – wystawa pokonkursowa – Piwnica Artystyczna „Pod Niedźwiadkiem” PCKiN  „Zamek” w  Przemyślu, Rynek 1