Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Centrum Kulturalne - luty

data dodania: 2016-02-13
aktualizacja: 2016-02-13 17:36:29
Imprezy zaplanowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu w lutym.


7 lutego, godz. 12:30 –  GOK w Starym Dzikowie
XI Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych „WĄTKI FOLKLORU LUDOWEGO”
Wstęp wolny

Prezentacja zespołów, które przedstawiając zwyczaje i obrzędy związane z różnymi sferami dawnego życia na wsi zachowują  ludowe tradycje swych przodków, przypominają nieobecne już we współczesnym życiu sceny i tym samym próbują ocalić je przed zapomnieniem.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie,  Centrum Kulturalne w Przemyślu, Urząd Gminy w Starym Dzikowie7 lutego, godz. 16:00 –  sala widowiskowa CK
"Moje magiczne miejsca" - pokaz  filmu o Zbigniewie Chrzanowskim
Wstęp wolny

Dokumentalny film o drodze życiowej Zbigniewa Chrzanowskiego, dyrektora i reżysera Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, zrealizowany przez „Kurier Galicyjski”.  Po prezentacji,  spotkanie z realizatorami filmu oraz jego bohaterem.

Lwowska premiera filmu odbyła się w pałacu arcybiskupów lwowskich. Jej gospodarzem był arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Film był prezentowany również na Festiwalu Filmów Emigracyjnych „Emigra” w oranżerii pałacu wilanowskiego w Warszawie. Scenariusz filmu napisała Anna Gordijewska, dziennikarka „Kuriera Galicyjskiego” i zarazem aktorka Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. Była ona również reżyserem filmu. Zdjęcia i montaż wykonał Aleksander Kuśnierz. Praca nad filmem trwała 9 miesięcy, zrealizowano 26 godzin materiału filmowego, a ukończono go w 2015 r. Czas trwania: 30 min.18-21 lutego –  sala teatralna GOK w Horyńcu-Zdroju
37.  Biesiada Teatralna - Konfrontacje Zespołów Teatralnych  
Małych Form w  Horyńcu – Zdroju
Bilety na pokazy dla publiczności

W prezentacjach konkursowych wystąpią amatorskie teatry małych form z całej Polski, które  będą rywalizować  o główne nagrody: „ZłotyRóg Myśliwski Króla Jana” i „Złotą Misę Borowiny”.  Umiejętności artystów oceniać będzie profesjonalne jury - znani aktorzy, reżyserzy i krytycy teatralni, którzy poprowadzą również warsztaty i specjalistyczne konsultacje.
    
Organizowana wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Horyńcu – Zdroju21 lutego, godz. 15:45 – sala widowiskowa
Z cyklu „Bolshoi Ballet Live” - retransmisja
Fryderyk Chopin / John Neumeier
“Dama Kameliowa” - balet w trzech aktach z prologiem
Bilety 45 zł, ulg. 40 zł
Historia paryskiej kurtyzany Marii Duplessis, spisana w powieści „Dama kameliowa” przez Aleksandra Dumasa syna stała się kanwą dla licznych dzieł: dramatu, opery Verdiego „La traviata”, niezliczonych filmów i baletu Johna Neumeiera – jednego z największych choreografów XX wieku. Młody arystokrata Armand zakochuje się w kurtyzanie Małgorzacie, kobieta takżeodnajduje w tym romansie prawdziwą miłość. Niestety wie, że jest śmiertelnie chora. Neumeier, chcąc przenieść powieść Dumasa na scenę baletową, początkowo brał pod uwagę muzykę Verdiego, zastanawiał się też nad kompozycją Henry’ego Saugueta. Ostatecznie za namową dyrygenta Gerharda Marksona wykorzystał utwory Fryderyka Chopina. Przedstawienie trwa około 3 godzin.25 lutego, godz. 9:00 – sala widowiskowa CK

Z cyklu „Wystawa na ekranie” –„Dziewczyna z perłą i inne skarby haskiego Mauritshuisu"
Bilety 20 i 15 zł

Po dwóch latach zwiedzania świata „Dziewczyna z perłą” powróciła do ukochanej galerii Mauritshuis w Hadze, w której właśnie ukończono rozległe prace remontowe. Ogromne kolejki ustawiające się, by choć zerknąć w to tajemnicze i piękne oblicze oraz prawie 1,2 miliona odwiedzających w czasie pobytu obrazu w Japonii, świadczą wymownie o niepodważalnym uroku tego arcydzieła. Pięknie nakręcony dokument poszukuje odpowiedzi na wiele nierozwiązanychzagadek otaczających ten niezwykły obraz i jego tajemniczego twórcę – Vermeera.25 lutego, godz. 17:00 – Klub „Piwnice”

Z cyklu „Przystanek Poezja” – Wieczór autorski Marii Gibały z Przemyśla
Wstęp wolny26 lutego, godz. 19:00 – sala widowiskowa CK

Koncert operetkowy
Bilety 50 zł: Kasa Centrum Kulturalnego, tel. 16 678 20 09, grupy tel. 504 091 909
bilety online: www.kupbilecik.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl
oraz w sieciach: Empik, Media Markt i Media Expert

Wystąpią wybitni soliści polskiej estrady, obdarzeni wspaniałymi głosami, laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, muzycy na co dzień współpracujący z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w kraju i poza jego granicami. Publiczność będzie miała okazję wysłuchania sopranistki Katarzyny Staroń, tenora Jędrzeja Tomczyka oraz skrzypka Andrzeja Tulika i pianistki Klaudyny Wąsiewicz.

Impreza zewnętrzna
WYSTAWY:Hol CK i Galeria „12” CK

4 - 21 lutego – Monika Kapusta-Waliczek i Damian Waliczek z Jarosławia –- Wystawa malarstwa i grafiki pt."Grawitacja”


Małżeństwo Monika i Damian  Waliczkowie zawodowo są nauczycielami i pracują w Jarosławiu, są silnie związani z lokalnym środowiskiem artystycznym. Na wystawie oboje zaprezentują przekrój swoich dokonań na przestrzeni minionych wspólnie spędzonych lat.
Od 15 lat prowadzą swoją własną pracownię artystyczną, zajmując się głównie malarstwem, grafiką, rysunkiem, ceramiką, projektowaniem graficznym i fotografią. Przez parę lat prowadzili jedną z jarosławskich galerii, realizując się przy organizowaniu wystaw, happeningów, akcji artystycznych i plenerów. Są twórcami wielu znanych projektów, znaków graficznych i logo oficjalnie funkcjonujących w mieście.
W swoim dorobku mają sporo wystaw indywidualnych i zbiorowych, prace wystawiali wkraju i za granicą.


Galeria „Stara Kręgielnia”


5-28 lutego  –  Tkanina artystyczna Czesławy Kępczyk z Średniej Wsi