data dodania: 2013-09-28
aktualizacja: 2013-09-28 18:53:53
Centrum Kulturalne w Przemyślu serdecznie zaprasza na październikowe imprezy:
6 października godz. 13.00 – Morawsko, plac obok Szkoły Podstawowej„Biesiada nad Morawskim Łęgiem” - Prezentacja Tradycyjnych Potraw Wiejskich
Org: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wójt Gminy Jarosław
Wstęp wolny
Jest to impreza plenerowa podczas której prezentować się będą z tradycyjnym jadłem zespoły folklorystyczne i Koła Gospodyń Wiejskich. Oprócz zgłoszonych do konkursu potraw każda grupa zaprezentuje także rękodzieło zdobiące stoisko. Można będzie zobaczyć przedmioty użyteczne w dawnym wiejskim gospodarstwie i kuchni, dzisiaj już nie używane. Dodatkowo każda grupa w oddzielnym konkursie zaprezentuje inscenizowaną piosenkę o tematyce kulinarnej. Ponadto wystąpi Zespół „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa w spektaklu obrzędowym „Kopaczki”. Odbędzie się także promocja wydawnictwa „Tradycyjne jadło Pogranicza Nadsańskiego”, którego druk współfinansowany był przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko - Polskiego ProgramuWspółpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Projekt pn. "Alpejsko - Karpacki Most Współpracy".
Na zakończenie imprezy organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną.
12 październikaZ cyklu "Spotkania z Operą"
Giuseppe Verdi „Nabucco”- opera w 3 aktach
Z cyklu „Spotkania z operą" organizowane są wyjazdy do Teatru Opery i Baletu we Lwowie na wybrane,
najciekawsze propozycje baletowe i operowe.
Zgłoszenia i Informacje: Alicja Sosnowska - Dział Organizacji i Obsługi Imprez,
tel. 16 678 20 09 w. 512, e-mail: imprezy@ck.przemysl.pl
18 października godz. 17.00 - Piwnica Artystyczna „Pod Niedźwiadkiem” PCKiN „Zamek” w Przemyślu, Rynek 1VI Regionalny Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej – podsumowanie
Org.: Centrum Kulturalne w Przemyślu, partner PCKiN „Zamek” w Przemyślu
Wstęp wolny
Inicjatywa, mająca nacelu integrację i promocję amatorskiego środowiska plastycznego czterech powiatów województwa podkarpackiego (jarosławski, lubaczowski, przemyski i przeworski). W Przeglądzie może wziąć udział każdy kto ukończył 20 lat, nie posiada wykształcenia plastycznego, nie jest członkiem Związków Artystycznych i Stowarzyszeń profesjonalnych oraz nie zajmuje się tą twórczością zawodowo. Artyści oceniani są w następujących dziedzinach: malarstwo, rzeźba, rysunek i grafika warsztatowa. Ich prace można będzie oglądać na wystawie pokonkursowej.
19 październikaZ cyklu "Spotkania z Operą" organizowany wyjazd do Teatru Opery i Baletu we Lwowie
Giuseppe Verdi "Traviata" - opera w 3 aktach
Zgłoszenia i Informacje: Alicja Sosnowska - Dział Organizacji i Obsługi Imprez,
tel. 16 678 20 09 w. 512, e-mail: imprezy@ck.przemysl.pl
22 października, godz. 12.00 – Towarzystwo Muzyczne, Rynek 5XIX Doroczne Spotkanie Poetów
Wstęp wolny
Na Dorocznym Spotkaniu Poetów swoje wiersze zaprezentują poeci z województwa podkarpackiego. Są to zarówno pasjonaci mający duże doświadczenie pisarskie, jak i ci debiutujący lub piszący od dawna, lecz do tej pory nic niepublikujący. Ich wiersze zostaną zamieszczone w specjalnie z tej okazji wydrukowanym tomiku poezji. Miłośników poezji czeka wspaniała duchowa uczta, albowiem w tym roku poetyckie strofy będzie prezentować aż 60 poetów naszego regionu. Organizatorów cieszy więc rosnący z roku na rok prestiż tej imprezy i coraz liczniejsza grupa osób, która chce się podzielić swoimi lirycznymi talentami. Podczas Spotkania odbędzie się prezentacja własnych dokonań poetyckich, autorskie czytanie wierszy. Nie zabraknie wymiany doświadczeń zarówno twórczych i edytorskich, jak i tych czysto życiowych, albowiem spotkają się tu ludzie w różnym wieku i z różnorodnym bagażem doświadczeń, którzy mają tu szansę także podyskutować i pozawierać nowe przyjaźnie.Poetyckie święto uatrakcyjni jak zwykle akcent muzyczny.
23 października, godz.10.00 – Gminny Ośrodek Kultury w KrasiczynieEliminacje powiatowe Podkarpackiego Konkursu „Literatura i Dzieci”
przegląd recytatorski, teatralny, piosenki i plastyczny,
organizowany wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krasiczynie
Wstęp wolny
Impreza, realizowana na bazie konkursu „Poeci i pisarze dzieciom”, mającego wieloletnią tradycję w WDK w Rzeszowie, adresowana jest do dzieci szkół podstawowych. Ma charakter interdyscyplinarny uczniowie szkół podstawowych poprzez inscenizację, recytację, piosenkę oraz prace plastyczne prezentują swoje interpretacje literatury dziecięcej. Konkurs co roku odbywa się pod innym hasłem. W tym roku hasło brzmi "Najbliżsi". Konkurs jest pięcioetapowy – zaczyna się od eliminacji środowiskowych i gminnych, później laureaci eliminacji powiatowych spotkają się 18 listopada w GOK w Krasiczynie w eliminacjachrejonowych, a finał odbędzie się 3-4 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, tam też odbędzie się 12 grudnia 2013 r. Uroczysta Gala Laureatów połączona z wernisażem wystawy prac plastycznych.
26 październikaZ cyklu "Spotkania z Operą" organizowany wyjazd do Teatru Opery i Baletu we Lwowie
Giuseppe Verdi "Aida" - opera w 4 aktach
Zgłoszenia i informacje: Alicja Sosnowska - Dział Organizacji i Obsługi Imprez,
tel. 16 678 20 09 w. 512, e-mail: imprezy@ck.przemysl.pl
Dyskusyjny Klub Filmowy „FILMIARNIA”
Seanse w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Filmiarnia”
odbywają się w Towarzystwie Muzycznym – Przemyśl, Rynek 5.
Bilety w cenie 7 zł do nabycia w Towarzystwie Muzycznym przed seansami:
3 października, godz. 19:30"PAN LAZHAR"
Gatunek: komediodramat/ Produkcja: Kanada 2011 r./ Czas trwania:94 minut/ Od lat: 15/Bilety: 7 zł
Akcja filmu rozgrywa się w montrealskiej podstawówce, gdzie nagle umiera wychowawczyni jednej z klas. Zastępuje ją Bachir Lazhar, 55-letni algierski imigrant.
17 października, godz. 19:30"KWARTET"
Gatunek: dramat, komedia/ Produkcja: Wielka Brytania 2012 r./ Czas trwania: 98 minut/ Od lat: 15/ Bilety: 7 zł
W domu spokojnej starości dla śpiewaków operowych organizowany jest koncert. Zakłóca go przyjazd niepoprawnej diwy, byłej żony jednego z rezydentów.
październik, listopad – Dworzec kolejowy, Plac Legionów 1Przegląd filmowy "Od klasyki do współczesności. Przemiany języka filmowego"Org. Centrum Kulturalne w Przemyślu, projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Bilety 7 zł w kasie CK i godzinę przed seansem na Dworcu PKP
CentrumKulturalne w Przemyślu i Dyskusyjny Klubu Filmowego FILMIARNIA zapraszają we wrześniu, październiku i listopadzie na Przegląd filmowy "Od klasyki do współczesności. Przemiany języka filmowego". Seanse odbędą się na Dworcu kolejowym, Plac Legionów 1 w Przemyślu. Przegląd zainauguruje 28 września film „Dzisiejsze czasy” Ch. Chaplina. Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Impreza jest skierowana do uczniów szkół średnich, studentów i oczywiście wszystkich miłośników kina.
Program obejmuje filmy najwybitniejszych twórców począwszy od Charlie Chaplina, Orsona Wellesa, Tadeusza Konwickiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Jiri Menzela czy Lisandro Alonso.
Przeglądowi będą towarzyszyć prelekcje krytyków filmowych oraz w dniach 8-10 listopada wystawa fotografii "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Plewińskiego.
W programie:26.10 /sobota/, godz. 16.00
OKRESNOWEJ FALI - prelekcja Piotra Czerkawskiego
- „Pociąg” – J. Kawalerowicz (93’)
- „Ostatni dzień lata” – T. Konwicki (66’)
27.10 /niedziela/ godz. 18.00
SZKOŁA CZESKA - prelekcja Macieja Gila
- „Pociągi pod specjalnym nadzorem” – J. Menzel (89’)
08.11 /piątek/ godz. 16.00
KINO METAFIZYCZNE - prelekcja Piotra Wojtanka
- „Opowieści, które żyją tylko w pamięci” – J. Murat (98’)
- „Kret” – Alejandro Jodorowsky (108’)
- Otwarcie wystawy fotografii "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Plewińskiego
09.11 /sobota/, godz. 16.00
REALIZM MAGICZNY - prelekcja Andrzeja Juszczyka
- „Sanatorium pod klepsydrą” – W. J. Has (119’)
- „Café de Flore”- Jean-Marc Vallée (120’)
10.11 /niedziela/,godz. 18.00
- „Violetta poszła do nieba” – A. Wood (110’)
WYSTAWA:
- 18.10-7.11 – VI Regionalny Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej – wystawa pokonkursowa – Piwnica Artystyczna „Pod Niedźwiadkiem” PCKiN „Zamek” w Przemyślu, Rynek 1