Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Centrum Kulturalne - październik

data dodania: 2015-09-27
aktualizacja: 2015-09-27 20:04:14
Imprezy Centrum Kulturalnego w Przemyślu organizowane w październiku.


FESTIWAL KULTURY RZECZPOSPOLITEJ

Organizatorzy: New Direction - The Foundation for European Reform, Stowarzyszenie Twórców Rzeczpospolitej, Centrum Kulturalne w Przemyślu,  Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Prezydent Miasta Przemyśla


1 października, godz. 18:00 – Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego
Wieczór autorski Bronisława Wildsteina – przedpremiera książki
Zapraszamy na spotkanie ze znanym pisarzem, publicystą i dziennikarzem -  Bronisławem Wildsteinem, który podczas wieczoru autorskiego w Przemyskiej Bibliotece Publicznej promował będzie swoją najnowszą książkę.


2 października, godz. 14:00 – Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego
„Gdzie kończy się Zachód” – konferencja międzynarodowa z udziałem m.in. prof. Larry Wolff (USA), prof. Chris Hann (Niemcy/Wlk. Brytania), prof. Jan Kieniewicz (Polska), prof. Merje Kuss (Kanada), prof. Jarosław Hrycak(Ukraina), proj. Zdzisław Krasnodębski (Polska)


9 października,  godz. 18:00 -  Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9, Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej
Wystawa:  „Marian Stroński (1892-1973) – życie i twórczość”

 
23 października,  godz. 17:00 -  Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1
Wystawa:  ”Archiwum Tarnopolskie Rodziny Blicharskich” -  ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie
Prezentacja multimedialna oraz wprowadzenie do wystawy - Maciej Wojciechowski


***


4 października, godz. 13:00 – Plac obok Szkoły Podstawowej w Morawsku
III „Biesiada nad Morawskim Łęgiem” – Prezentacja Tradycyjnych Potraw Wiejskich
    Organizowany wspólnie z Urzędem Gminy Jarosław, Stowarzyszeniem „Kobiety Razem w Przyszłość” w Morawsku
    Impreza plenerowa,mająca charakter konkursu, podczas której Koła Gospodyń Wiejskich prezentują przysmaki kuchni regionalnej, czyli wszystko co najlepsze w wiejskiej tradycyjnej kuchni. Podczas Biesiady nie zabraknie  również rękodzieła i przedmiotów używanych w dawnym gospodarstwie, które  ozdobią stoiska poszczególnych grup  a także występów zespołów folklorystycznych w inscenizowanych piosenkach o tematyce kulinarnej. Podczas „Kiermaszu produktów z domowej spiżarni” będzie można kupić domowe przetwory np. kompoty, konfitury, powidła, kiszonki itp.


8 października, godz. 17:00 -  Artystyczne Debiuty Młodych – Dariusz Czajka – Galeria „12” CK
Dariusz Czajka należy do Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego od 2009 roku. Uprawia rysunek  i malarstwo. Rysunki wykonuje w różnych technikach: ołówek, węgiel, pastel suchy i olejny, cienkopis, kreda. Z malarskich technik preferuje olej i akryl. W kręgu zainteresowań plastycznych Dariusza Czajkiodnajdziemy pejzaż, martwą naturę, komiks, stylizację i karykaturę portretową.


11 października,  godz. 13:00 – Konkatedra Lubaczowska
IV Międzywojewódzki Przegląd Chórów - Pieśni Maryjne  
w Lubaczowie
    Organizowany wspólnie z: Starostwem Powiatowym w Lubaczowie, Parafią Konkatedralną w Lubaczowie, Powiatowym Centrum Kultury w Lubaczowie
    Przegląd ma charakter konkursu i skierowany jest do chórów działających na terenie archidiecezji przemyskiej oraz diecezji zamojsko-lubaczowskiej i rzeszowskiej. Celem imprezy jest prezentacja osiągnięć chórów amatorskich, wymiana doświadczeń oraz pielęgnowanie tradycji śpiewania utworów o tematyce maryjnej.


16 października, godz. 17:00 - sala widowiskowa CK
KABARET SKECZÓW MĘCZĄCYCH - L!VE
    Impreza zewnętrzna
Program L!VE to niesamowita okazja obejrzenia na żywo tegorocznych skeczów kabaretu,które błyskawicznie podbiły serca telewidzów i internautów, jak również premierowych, a wręcz przedpremierowych numerów. Właśnie LIVE ujawnia się największy talent KSM, niesamowity wręcz kontakt z publicznością, oraz naturalna i niepohamowana skłonność do improwizacji. Spektakl LIVE jest inny za każdym razem, za każdym razem jest śmieszny, za każdym razem wzbogacony o komentarz aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych. Nie da się dwa razy wejść do tej samej rzeki i nie da się dwa razy obejrzeć takiego samego programu KSM.
     Podczas spektaklu spotkacie plejadę przezabawnych postaci, wykreowanych przez KSM. Szaloną katechetkę Jadwigę, która przeprowadzi niezapomnianą lekcję przedmałżeńską, jak również pokaże się w zupełnie nowej odsłonie, odwiedzicie progi zakładu psychiatrycznego  gdzie urodziła się kolejna opowieść Wiesława Adamczyka o dzisiejszej Polsce  i wiele wiele innych.
Bilety: 55 zł


17 października, godz. 18:00  – sala widowiskowa CK
„Ostatnia miłość” - Isaac Bashevis Singer
reżyseria - Adolf Szapiro (Rosja),
tłumaczenie na polski - Monika Adamczyk Grabowska, scenografia  - Aleksander Lisianski, muzyka - Awi Beniamin, kostiumy - Swietłana Berger, Bogdan Bodes,
obsada: Samuel Atzmon-Wircer (Izrael), Stefan Szmidt, Alicja Jachiewicz-Szmidt, Ewa Kozłowska   
    „Ostatnia miłość" spektakl na podstawie opowiadania Izaaka Bashevisa Singera w adaptacji Walerego Muchariamowa. Sztuka plącze ze sobą losy czterech osób - mieszkańców nowojorskiej kamienicy. Opowiada o niespodziewanej miłości starego zamożnego człowieka - polskiego Żyda, srogo doświadczonego przez los w czasach Holokaustu. Producentem spektaklu jest Fundacja Kresy 2000 we współpracy z Yidishpiel Theater, Biłgorajskim Centrum Kultury i Stowarzyszeniem Kulturalnym im. Isaaca Bashevisa Singera.

Bilety: 20 zł


18 października, godz. 16:00 – Klub „Piwnice” CK
VIII Regionalny Przegląd PlastykiNieprofesjonalnej
– podsumowanie
    Konkurs dla artystów amatorów z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego. Ich prace można będzie oglądać na wystawie pokonkursowej.


21 października, godz. 16:00 - sala widowiskowa CK
Koncert Przemyskie Dzieci Janowi Pawłowi II
    Organizator: Szkoła Podstawowa nr 11 w Przemyślu
Uroczystość poświęcona największemu autorytetowi moralnemu współczesnego świata – Papieżowi Janowi Pawłowi II, w ramach obchodów DNI PAPIESKICH w naszym mieście.
W programie znajdą się aranżacje słowno – muzyczne, związane tematycznie z osobą Papieża Polaka przygotowane przez uczniów przemyskich szkół i przedszkoli.


24 października, godz. 18:00  – Klub „Piwnice” CK
Jubileusz Studia Piosenki „AGA”
    Działające w Centrum Kulturalnym w Przemyślu Studio Piosenki „AGA” obchodzi20-lecie swojej działalności. Studio Piosenki tworzą młodzi, utalentowani muzycznie i wokalnie ludzie. To właśnie z myślą o nich narodził się pomysł utworzenia miejsca do kształcenia i doskonalenia ich umiejętności wokalnych. Młodzi artyści w ramach zajęć nie tylko realizują swoją pasję, ale wiele się uczą od doświadczonego instruktora Jacka Marcińczaka.25 października, godz. 16:30 – sala widowiskowa CK
ŚPIĄCA KRÓLEWNA – widowisko taneczne na podstawie baśni braci Grimm w wykonaniu Zespołu Tanecznego „Koralik”

Reżyseria i choreografia: Dorota Pantuła-Ferlejko

Bilety: 5 zł


26 października – sala widowiskowa CK
Z cyklu „SCENA AMATORA”
Teatr  "Baccalaureus" z Jarosławia
 „Opis obyczajów za panowania Augusta III” wg Jędrzeja Kitowicza
reżyseria - Dorota Białek
    Działający przy jarosławskiej Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej (AkademiaTrzeciego Wieku) zespól teatralny z archaicznie brzmiących kronikarskich zapisków osiemnastowiecznego pisarza, księdza Kitowicza, wyłuskuje prawdziwe ponadczasowe perełki, uświadamiając nam, że pewnych cech, naszych narodowych „śmiesznostek” niestety nie pozbyliśmy się do dzisiaj.


28 października, godz. 09:00 – sala widowiskowa i Klub „Piwnice” CK
Konkurs „Literatura i dzieci” ph. Podróże małe i duże – eliminacje powiatowe
Przedmiotem konkursu jest twórczość znaczących i wybitnych autorów, którzy w swoich utworach poruszają tematykę związaną z podróżowaniem po świecie (realnym i tym w wyobraźni), wiedzą o krajach bliskich i dalekich oraz życiu ich mieszkańców.
Eliminacje finałowe Konkursu „Literatura i dzieci” odbędą się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie 3 i 4 grudnia 2015 r. Uroczysta Gala Laureatów połączona z wernisażem wystawy prac plastycznych odbędzie się 10 grudnia 2015 r.


29 października, godz. 12:00– Klub „Piwnice” CK
XXI Doroczne Spotkanie Poetów
    Zapraszamy poetów z terenu województwa podkarpackiego, których pasją jest twórczość literacka. Specjalnie z tej okazji drukowany jest tomik poezji z wybranymi wierszami uczestników Spotkania.


30 października, godz. 19:00 - sala widowiskowa CK
KABARET TRZECIA STRONA MEDALU
Impreza zewnętrzna
Kabaret Trzecia Strona Medalu powstał w 2011 roku na uczelni PWSW w Przemyślu, a od 2013 r. związany z krakowską sceną kabaretową. To właśnie w Przemyślu stawiali swoje pierwsze kroki, nim wyruszyli w daleką podróż, by zarażać podkarpackim humorem i entuzjazmem innych ludzi. Dotychczas uczestniczyli w ponad 30 festiwalach kabaretowych oraz zostali laureatami 27 nagród, w tym dziesięciu nagród głównych oraz ośmiu nagród publiczności..
Zaprezentują się z programem ”Cały żartem i pół serio”. Jest to połączeniepomieszania z poplątaniem przy akompaniamencie gitary elektrycznej. Ukazuje trzecią stronę medalu pozornie zwykłych sytuacji, z którymi widz szybko się utożsamia. Humor nie do opisania a do doświadczenia na własnej skórze!

Bilety: 15 zł (ulgowe), 20 zł (normalne)
DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY „FILMIARNIA”

 DKF zaprasza na projekcje filmowe oraz dyskusje w drugi i czwarty czwartek miesiąca o godz. 19:30

•     „Madryt 1987”, reż. David Trueba; dramat, prod. Hiszpania, 2013 (8 października)
•    „Taxi – Teheran”, reż. Jafar Panahi; dramat, prod. Iran, 2015 (22 października)
KLASYCZNY PONIEDZIAŁEK W KINIE „CENTRUM”

Propozycja dla kinomaniaków, cykl filmowy, w którym zobaczyć będzie można wielkie arcydzieła kina światowego. Projekcje o godz. 19:00

•     „Tramwaj zwany pożądaniem”, reż.Elia Kazan; melodramat, prod. USA, 1951
(19 października)WYSTAWY

Galeria „12” CK
5 września-5 października -  „Dziedzictwo Kresów” – wystawa fotografii prof. Jerzy Piórecki

7 - 14 października -  Artystyczne Debiuty Młodych – Dariusz Czajka
Wernisaż 8 października o godz. 17:00

18 - 31 października - 8. Regionalny Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej – wystawa pokonkursowa

Galeria „Stara Kręgielnia” CK
5 września – 5 października - „Łagry Workuty i Peczory” – wystawa fotografii Danuty Grzeszczak

Hol CK
7 października – 4  listopada - Akwarele Marzeny Stęc  z Jarosławia