Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Centrum Kulturalne - sierpień

data dodania: 2014-08-01
aktualizacja: 2014-08-01 15:40:01
Kalendarz sierpniowych imprez Centrum Kulturalnego w Przemyślu.


03.08, godz. 16.00 – Ośrodek Wypoczynkowy w Babicach nad Sanem
FOLKOWA NUTA - XVI Spotkanie Rodzin Muzykujących

/Organizatorzy: Urząd Gminy w Krzywczy, Centrum Kulturalne w Przemyślu; przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Przemyślu/

Impreza odbywa się w zabytkowym kompleksie parkowym w Babicach nad Sanem. Skierowana jest do rodzin muzykujących z Podkarpacia. Jej celem jest podtrzymywanie zwyczaju rodzinnego muzykowania oraz promowanie pieśni i muzyki swojego regionu.

Oprócz tego w programie przewidziano wystawę rękodzielnictwa ludowego, stosika z regionalnym jadłem oraz wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Rodzinne muzykowanie to niezwykle ważna sfera kultury, jak i obyczaju. Tradycja wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym pozwala zachować i przekazywać pieśni oraz muzykę swojego regionu kolejnym pokoleniom. Ponadto muzyka jest uniwersalnym językiem świata, łączącym: jednostki, rodziny, społeczności.
Wstęp wolny17.08, godz. 13.00 –Rynek w Pruchniku
12. Jarmark Sztuki Ludowej „PRUCHNICKIE SOCHACZKI”

/Organizatorzy: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku; Centrum Kulturalne w Przemyślu; Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej/

Plenerowa impreza, organizowana na zabytkowym Rynku w Pruchniku, której głównym celem jest popularyzacja dorobku twórców z dziedzin objętych programem "Ginące zawody". Jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia i co roku gromadzi tłumy miłośników tradycji i zwyczajów ludowych tego regionu.
 
Nazwa jarmarku wywodzi się od znanego w XVII w. na tym terenie zwyczaju handlowania mięsem. W Pruchniku odbywały się tzw. "sochaczki" - wolne targi mięsne dla chłopów z okolicznych wsi. Dziś "sochaczki" to prawdziwy festiwal sztuki ludowej.
 
Impreza  organizowana jest  przez  Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Stowarzyszenie Miłośników ZiemiPruchnickiej i Urząd Miasta w Pruchniku.  Twórcy ludowi i rękodzielnicy prezentują, sprzedają, a także  wykonują swoje dzieła. Oprócz „ginących zawodów” takich jak wikliniarstwo, kowalstwo, bednarstwo czy rymarstwo, zobaczyć można na Jarmarku inne wytwory tradycyjnego rzemiosła, m.in. drewniane zabawki, koronki, hafty, kwiaty z bibuły, miód i świece z pszczelego wosku, rzeźby, obrazy malowane różnymi technikami i wiele innych dekoracyjnych i użytkowych przedmiotów.
Wstęp wolny30.08, godz. 18.00 – 02:00 – sala kinowa Centrum Kulturalnego w Przemyślu
Filmowe pożegnanie wakacji

/Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu/

W programie między innymi emisja filmów: SZEF i STEP UP: ALL IN 3D
Wstęp płatny
WYSTAWA:

•    Galeria Hol:

07.08 - 07.09 – Wystawa pokonkursowa VII Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży