Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Centrum Kulturalne - sierpień

data dodania: 2015-07-26
aktualizacja: 2015-07-26 13:36:42
Wykaz imprez organizowanych/współorganizowanych przez Centrum Kulturalne w Przemyślu w sierpniu.


23 sierpnia, godz. 13:00 - Rynek w Pruchniku
13. Jarmark Sztuki Ludowej „PRUCHNICKIE SOCHACZKI”

Wstęp wolny

Organizatorzy: Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu

Kiermasz sztuki ludowej, prezentacja rękodzieła twórców z programu „Ginące zawody”, pokazy rzemiosł tradycyjnych, warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych, koncerty muzyki tradycyjnej i folkowej to atrakcje przewidziane dla tych, którzy zawitają na zabytkowy pruchnicki rynek.28 sierpnia, godz. 16.30

„KINOBUS” – Festiwal Kinowy na Kółkach

Organizator: Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa

Kinobus – pierwszy  w  Polsce  objazdowy  festiwal  kinowy  ruszy  w  ostatni  weekend  sierpnia  drogami Podkarpacia. Autobus pełen kinofilów przejedzie szlakiem kin z kilkudziesięcioletnią tradycją. Niestety, częśćz nich już nie działa. Festiwalowicze spróbują przywrócić im życie choć na jeden seans.
Do Przemyśla Kinobus zawita 28 sierpnia, aby zwiedzić dawne kina: Bałtyk, Granicę, Kosmos i Romę. Na zakończenie, o godzinie 16:30, w  kinie Centrum zostanie wyświetlony filmy „Kocham kino” (wstęp wolny dla lokalnej publiczności). Więcej o Festiwalu na stronie http://kinobus.pl/28 sierpnia,  godz. 19:00 – kino Centrum

„WIECZÓR GROZY”

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu

Widzowie obejrzą trzy horrory: „Szubienica”, „Taśmy Watykanu” oraz „Sinister 2”. Oprócz seansów przygotowaliśmy nagrody i inne atrakcje.
WYSTAWY


Galeria „12”

4  - 17 sierpnia  – Jubileuszowa wystawa malarstwa Heleny Maszczak z Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego.

20 sierpnia - 1 września – Malarstwo Marii Makar i MariiMakowieckiej z Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego.


Hol CK i Klub „Piwnice”

27 czerwca - 30 sierpnia – Wystawa pokonkursowa VIII Karpackiego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży (Polska - Rumunia - Słowacja - Ukraina – Węgry)

Konkurs, który łączy młodych ludzi z Polski, Ukrainy, Wegier, Rumunii i Słowacji, organizowany jest od 2001 r. Centrum Kulturalne w Przemyślu nawiązało w tym celu współpracę z Vihorlatskim Osvetowym Strdeiskiem w Humennem (Słowacja), Centrum Inicjatyw Kulturalno-Artystycznych we Lwowie (Ukraina), Egri Kulturális ės Müvėszeti Kőzpont w Egerze (Węgry) oraz Centrul Cultural Judetean Harghita w Miercurea-Ciuc (Rumunia). Dzięki porozumieniu z tymi ośrodkami konkurs organizowany jest co  dwa lata w innym kraju, a wystawa pokonkursowa prezentowana jest w każdym z uczestniczących w projekcie kraju, w tym roku jego uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się w Przemyślu.


Galeria Stara Kręgielnia

26 czerwca – 9 września
Wystawa ikon IV Międzynarodowego Pleneru Ikonopisów na Wołyniu.

Plener trwał od 14 do 25 lipca 2014 r. we wsi Zamłynie przy samej granicy z Polską, na południe od przejścia granicznego Dorohusk–Jagodzin, w  Centrum Integracji , ośrodku prowadzonym przez rzymskokatolickiego księdza – Jana Burasa. Brało w nim udział 30 twórców z Ukrainy, Polski i Włoch. U podstaw projektu leży potrzeba polsko-ukraińskiej wymiany idei i doświadczeń w przestrzeni wspólnych warsztatów tworzenia sztuki sakralnej i ikonopisu. Ostatni plener przebiegał w szczególnej atmosferze, gdyż jego uczestnikom ciążyła świadomość tragedii jaka rozgrywała się przy wschodniej granicy Ukrainy.  Ludzie reprezentujący różne tradycje religijne,  którzy spotkali się w Zamłyniu, pisząc ikony, przenosili na deski to, co głęboko noszą w sercach. Ponad różnicami potrafili tworzyć wspaniale się uzupełniającą wspólnotę.  Pokłosiem jest wystawa,  która wędruje po galeriach, muzeach i domach kultury Ukrainy iPolski. W Przemyślu ikony będzie można oglądać do 10 września br.