Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Centrum Kulturalne - styczeń

data dodania: 2015-12-26
aktualizacja: 2015-12-26 11:52:29
Imprezy zaplanowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu - styczeń 2016 r.


X Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek p.h. „W dzień Bożego Narodzenia radość wszelkiego stworzenia”  

    8  stycznia, godz. 9:00 – przesłuchania konkursowe - sala widowiskowa CK
    13 stycznia, godz. 10:00 – finał - sala widowiskowa CK
Organizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 14 w Przemyślu


10 stycznia, godz. 16:45 – sala widowiskowa CK
Z cyklu „Bolshoi Ballet Live”  - retransmisja
Adolphe Adam / Jurij Grigorowicz -  „Giselle” - balet romantyczny w dwóch aktach
Podczas zaplanowanego na cały sezon artystyczny cyklu transmisji i retransmisji,  widzowie będą mogli zobaczyć specjalnie dla Teatru Bolszoj zrealizowane spektakle, prezentujące różne style taneczne i choreograficzne, od baletu romantycznego aż po współczesne.
Balet „Giselle” jest kwintesencją baletu romantycznego, pełnego niesamowitości, grozy i korowodówtańczących zjaw, przyobleczonych w tiulowe suknie. Od kilkunastu lat „Giselle” jest nieobecna na polskich scenach, nadarza się zatem niepowtarzalna okazja do obcowania z tym arcydziełem sztuki tańca. Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut.


15 stycznia, godz. 9:00 – sala widowiskowa CK
Z cyklu „Wystawa na ekranie” - "Rembrandt"
„Wystawa na ekranie” („Exhibition on Screen”) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne. Centrum Kulturalne na początek cyklu proponuje  obejrzenie wystawy, która skupia się na najważniejszych wydarzeniach z ostatnich lat życia Rembrandta, powszechnie uważanych za najlepsze i najbogatsze lata w jego twórczości. Arcydzieła, które powstały w tym właśnie okresie można nazwać definiującymi jego geniusz. Poznamy historię życia Rembrandta, która przeplata się zzakulisowymi przygotowaniami do wystaw w National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie – wszystko razem pozwala poznać fenomen tego wielkiego malarza.


17 stycznia, godz. 13:30 – Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Pawłosiowie
XVII Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych „KOLĘDY  I PASTORAŁKI”
Przegląd grup śpiewaczych z terenu powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego.  Ma na celu ukazanie pięknych tradycji kolędniczych, sięgających do dawnych regionalnych tekstów kolęd, pastorałek i kantyczek, jak i prezentację kolęd świeckich. To właśnie one są pomostem pomiędzy teraźniejszością a przeszłością, ukazującym bogactwo i fenomen polskich kolęd.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” w Pawłosiowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Urząd Gminy w Pawłosiowie, Parafia Rzymskokatolicka w Pawłosiowie.


17 stycznia, godz. 17:00 – sala widowiskowaCK

„Karnawał z operą”. Wystąpią  Przemyski Chór Kameralny i Przemyski Kwartet Smyczkowy: Magdalena Betleja, Małgorzata Kopańska, Renata Witkowska, Magdalena Jarosz, pod dyr. Andrzeja Gurana.
Prowadzenie: Jolanta Nodżak-Furgała.
W programie utwory: G. Verdi, J. Strauss, G. Donizetti, J. Offenbach, V. Bellini

Organizowany wspólnie z Towarzystwem Muzycznym w Przemyślu


24 stycznia, godz. 15:45 – sala widowiskowa CK
Z cyklu „Bolshoi Ballet Live” - transmisja
Dmitrij Szostakowicz / Jean-Christophe Maillot
 „Poskromienie złośnicy” – balet w dwóch aktach
Dyrektor i główny choreograf  Baletu Monte Carlo Jean-Christophe Maillot specjalnie dla baletu Teatru Bolszoj stworzył swoją taneczną wersję Szekspirowskiej komedii „Poskromienie złośnicy”. Maillot przenosi historię miłości i walki o dominację w związku w nieokreślony czas, a dzięki uwspółcześnionym kostiumom podkreśla uniwersalną wymowękomedii Szekspira. Atutem spektaklu jest także zmieniająca się w okamgnieniu mobilna scenografia. To prawdziwa nowość w repertuarze Bolszoj. Premiera odbyła się w lipcu 2014 roku, a spektakl i jego wykonawców nagrodzono prestiżową Złotą Maską. Przedstawienie trwa około 2 godzin.


26 stycznia, godz. 17:00  – sala widowiskowa, Galeria „Hol”CK                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   
VIII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu
W ramach przemyskich obchodów odbędzie się promocja pamiętnika Reni Spiegel (przemyskiej Żydówki,  poetki, która opisywała swoje przeżycia od 1939 do 1944 r.),
spektakl teatralny pt. „Pamiętnik Reni Spiegel” w wyk. Grupy Teatralnej „Garderoba”, wręczenie nagród laureatom Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego im. Reni Spiegel, który został zorganizowany przez Fundację im. Reni Spiegel, reprezentowaną przez reżysera Tomasza Magierskiego z Warszawy oraz siostrę poetki Arianę Elżbietę Bellak z Nowego Jorku. Uroczystościom towarzyszyć będzie wystawa fotografii Jacka Szwica  pt. „Miasteczko Bełz”.

Organizowany wspólnie z Instytutem Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego – Zakładem Historii i Kultury Żydów


28 stycznia, godz. 17:30  – sala widowiskowa CK
Karnawałowa Gala Operowo-Operetkowa
Czardasze, walce, toasty,miłosne arie i duety operowe, sceny operetkowe, a także standardy jazzowe czyli niepowtarzalna uczta muzyczna w krainie opery. W programie znajdą się najsłynniejsze sceny z oper: „Traviata“, „Nabucco”, „Lakme“, „Carmen“, „Don Giovanni”, „Opowieści Hoffmanna“, „Porgy and Bess“ i wiele innych. Magię dawnego Wiednia odkryjemy w najpiękniejszych duetach i scenach z operetek Johanna Straussa („Zemsta nietoperza”, „Baron cygański) i Imre Kalmana („Księżniczka czardasza”). Szampański nastrój podsycą barwne pieśni neapolitańskie oraz popularne przeboje. Zapraszamy na pełną emocji i wzruszeń ucztę z muzyką klasyczną w towarzystwie sześciu znakomitych śpiewaków operowych. Gala Karnawałowa przygotowana przez artystów z Wiednia, Pragi, i Wrocławia to niezapomniany wieczór w krainie najpiękniejszych melodii! A to wszystko w wykonaniu Międzynarodowej Grupy Operowej SONORI ENSEMBLE.

Impreza zewnętrzna
WYSTAWY


Galeria „12” CK
do  6 stycznia –  Wystawa pokonkursowa 9. Konkursu Plastycznego Dzieci i Młodzieży "Bożonarodzeniowe ozdoby świąteczne"

14 - 31 stycznia – Doroczna wystawa Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego


Hol CK
4 - 25 stycznia  – Malarstwo Pawła Olchawy z Miechowa
Paweł Olchawa jest absolwentem krakowskiej Akademii Pedagogicznej na Wydziale Edukacji Artystycznej oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Obecnie pracuje jako specjalista ds. wystawienniczych i wydawniczych w Biurze Wystaw Artystycznych ”U Jaksy” w Miechowie. Prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży w pracowni grafiki komputerowej i ogólnoplastycznej. W twórczości inspiruje się naturą, często przekształcając ją w świat abstrakcyjnych odniesień, gdzie formalna budowa dzieła ma przewagę nad literacką treścią. Prace realizuje w technikach malarskich i fotografii. Uczestniczył w wielu wystawach i plenerachmalarskich w Polsce i za granicą.

26 stycznia - 3 lutego  – Wystawa fotografii Jacka Szwica pt. „Miasteczko Bełz”
w ramach VIII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu


Galeria „Stara Kręgielnia” CK
do 12 stycznia – „Twisted memory” – Instalacje Renaty Woty z Przemyśla

14 stycznia - 3 lutego – Malarstwo Pawła Olchawy z Miechowa