Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Listopadowa odsłona Filmiarni

data dodania: 2013-11-01
aktualizacja: 2013-11-01 11:51:19
Poniżej wykaz filmów wyświetlanych w listopadzie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Filmiarnia.


W listopadzie zapraszamy na Dyskusyjny Klub Filmowy "Filmiarnia"

Seanse w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Filmiarnia” odbywają się w Towarzystwie Muzycznym – Przemyśl, Rynek 5.

Bilety w cenie 7 zł do nabycia w Towarzystwie Muzycznym przed seansami.14.11., godz. 19:30

"DLA CIEBIE, POLSKO"


Gatunek: historyczny

Produkcja: Polska 1920 r.

Czas trwania: 34 minut

Od lat: 15

Akcja filmu rozgrywa się podczas wojny polsko-bolszewickiej, która brutalnie wkracza w życie kochającej się pary – Franka i Hanki. Hordy bolszewickie dokonują zniszczeń w polskich wsiach i dworach. W jednym z dworów najeźdźcy urządzają sobie libację alkoholową. Odsiecz polskiej kawalerii nadchodzi w ostatniej chwili. Nie mogąc bezczynnie czekać na powrót ukochanego, Hanka zostaje siostrą miłosierdzia w jednym ze szpitali polowych pod Wilnem. Franek natomiast zdobywa powszechneuznanie po ujęciu rosyjskiego szpiega. Ważne dokumenty, jakie przy nim znaleziono przyczyniły się do zdobycia Wilna. Krwawe walki kończą się wkroczeniem wojsk polskich do Wilna. Hanka i Franek odnajdują się wreszcie (w dość zaskakujących zresztą okolicznościach). Film kończy dokumentalny zapis uroczystości związanych z włączeniem Wilna w granice Polski, z udziałem marszałka Piłsudskiego i najwyższych dowódców wojska polskiego a także zagranicznych gości.


"CUD NAD WISŁĄ"


Gatunek: historyczny

Produkcja: Polska 1921 r.

Czas trwania: 52 minut

Od lat: 15

Do kresowego dworu Granowskiego w Kręży przychodzi córka Macieja Wierunia, w której zakochany jest z wzajemnością syn dziedzica Jerzy. Wybucha wojna. Obok dworu zatrzymuje się trupa wędrownych artystów. Biorą oni udział w walce z bolszewikami, którzy jednak opanowują dwór. Zwycięski kontratak wojsk polskich. Wróg ucieka w popłochu.21.11., godz.19:30

"PROJEKT NIM"


Gatunek: dokumentalny

Produkcja: Wielka Brytania 2011 r.

Czas trwania: 93 minut

Od lat: 15

W listopadzie 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie, rodzi się mały szympans. Kilka dni później, jego matka dostaje uspokajający zastrzyk. Traci przytomność, a jej małe, płaczące ze strachu dziecko, w brutalny sposób zostaje jej odebrane na zawsze. Mały szympans nazwany zostaje Nim i trafia do rąk absolwentki psychologii, która sama jest już matką trójki dzieci. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko. W ten sposób wchodzi w życie „projekt Nim” – jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów, który ma udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka.