Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Podsumowanie II RPPN

data dodania: 2009-10-20
aktualizacja: 2009-10-20 14:47:40
18 października w Klubie „Piwnice” CK, przy rytmach zespołu szantowego „Port Przemyśl”, odbyło się podsumowanie II Regionalnego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej. W jego trakcie wręczono nagrody i wyróżnienia artystom biorącym udział w konkursie oraz otwarto wystawę pokonkursową.

  Do II Regionalnego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej zgłosiło się 32 twórców z powiatów jarosławskiego, przeworskiego, lubaczowskiego i przemyskiego. Komisja artystyczna w składzie: Urszula Olbromska – historyk sztuki; Andrzej Cieszyński – artysta plastyk; Małgorzata Teńczyńska-Podulka – artysta plastyk, nauczyciel; Rafał Kureczka – instruktor plastyki w Centrum Kulturalnym oraz Halina Paszkowska – Komisarz Przeglądu; oceniła 159 prac, których poziom zdaniem Komisarz Przeglądu był wysoki.
  Do wystawy nominowano 87 prac, które można oglądać do 31 października w Galerii „Piwnice” oraz przyznano następujące nagrody: I miejsce przyznano Henrykowi Lasko z Przemyśla, II nagrodę ex aequo odebrali Jerzy Pacławski oraz Maria Podkowa - oboje z Przemyśla, a III nagrodę otrzymał Dariusz Dałomis z Wólki Małkowej. Wyróżnienia zaś dostali: Helena Maszczak (Przedmieście Dubieckie), Renata Dietrich (Jarosław), Maria Makowiecka (Sośnica), ZbigniewGaweł (Przemyśl), Krystyna Gierula (Przemyśl) i Karol Palczak (Krzywcza), który w listopadzie, w ramach cyklu „Sceniczne Debiuty Młodych”, będzie miał swoją indywidualną wystawę w Centrum Kulturalnym.Przyznano również jedną nagrodę w dziedzinie rzeźby. Otrzymał ją Marian Garwona z Przemyśla.  Nadesłane prace charakteryzowały się – jak stwierdziło jury – różnorodnością, od malarstwa zbliżającego się ku profesjonalizmowi, poprzez poziom czysto amatorski, do ludowo-prymitywizującego. Niestety, zabrakło prac z dziedziny rysunku oraz innych form wymienionych w regulaminie.
  Regionalny Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej służy nie tylko promocji i integracji środowiska plastycznego, lecz także wymianie doświadczeń i form pracy twórczej. Będący reaktywacją Wojewódzkiego Przeglądu Plastyki Amatorskiej, odbywającego się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, jest obecnie organizowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, we współpracy z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej i Galerią SztukiWspółczesnej.