Przemyśl - nasze miasto całą dobę

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO RZECE SAN

data dodania: 2021-05-25
aktualizacja: 2021-05-25 15:44:01
Błękitny San – aktywnie w rytmie slow
W sieci dostępny jest już multimedialny przewodnik poświęcony najdłuższej w Podkarpackiem rzece San.


            Fot. Daniel Gąsecki (ze zbiorów Miasta i Gminy Dubiecko)

Pod adresem www.slowrivers.pl, obok artykułów na temat przyrody błękitnej rzeki i zasad bezpieczeństwa na wodzie,  znajdują się praktyczne wskazówki jak przygotować się do spływów oraz inspiracje do aktywnego wypoczynku w duchu slowtravel. 

Kajakiem po Sanie – wybierz własny szlak
Prezentowane na stronie trzy trasy wodne to propozycje dla osób w każdym wieku, które chcą do Podkarpackiego zawitać na jeden bądź na kilka dni. 
Trasą Sanok-Tyrawa Solna, rozpoczynającą się spod Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, można płynąć bezpośpiechu wypatrując na niebie myszołowa, wsłuchując się w śpiew bogatki oraz stukot dzięcioła. Trasa Dynów-Słonne-Krasiczyn to wolny od zgiełku obszar, gdzie spotkać można chronione gatunki zwierząt, jak bocian czarny, czapla biała i wydra. Zwieńczeniem spływu będzie Krasiczyn z zachwycającym zamkiem posiadającym cztery, różniące się od siebie wieże. Północny odcinek Krzeszów-Nisko to podróż śladem flisaków, którzy niegdyś spławiali tędy drewno aż do Gdańska.

Każda z tras została dokładnie opisana, kilometr po kilometrze, z uwzględnieniem informacji o dogodnych miejscach wodowania, odpoczynku oraz noclegu, a także mijanych atrakcjach turystycznych. Strona dodatkowo umożliwia turystom pobranie map wodnych tras, a początkujący kajakarze znajdą na niej kodeks bezpieczeństwa na wodzie. 

Obowiązkowo przed wyjazdem
Błękitny San to nie tylko spływy, ale też bogaty świat fauny i flory, który warto poznać. Namiastką tego świata,dostępną online, jest jedna z funkcjonalności SlowRivers.pl – nagrania odgłosów ptaków. Artykuły zamieszczone w internetowym przewodniku dostarczają wiedzy o spotykanych w Dolinie Sanu gatunkach, jak: żubr, pająk tygrzyk paskowany czy owadożerna rosiczka.  Nie zabrakło w nim także informacji o tym, co zabrać ze sobą, aby lepiej poznać dziki świat nadsańskiej przyrody. Wszystkie te treści to obowiązkowa lektura przed ruszeniem na wodny szlak. 

Prezentowane na stronie SlowRivers.pl treści dostępne są także w języku angielskim i ukraińskim. Zastosowano tu także mechanizmy ułatwiające czytanie osobom niedowidzącym. 

Strona Slowrivers.pl została zrealizowana przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną w ramach projektu „Odgłosy natury. SlowRivers – praktyczny pakiet dla turysty” dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014-2020.