Przemyśl - nasze miasto całą dobę

OTWARTY SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ

data dodania: 2021-06-04
aktualizacja: 2021-06-04 11:41:42
Tego lata Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna otwiera zabytki znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej. Na Szlaku odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem oraz koncerty zespołu Wernyhora – laureata I miejsca w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”!

W ramach inicjatywy  OTWARTY SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ udostępniamy turystom pięć obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego. Od 3 czerwca do 3 października zapraszamy na nieodpłatne zwiedzanie z przewodnikiem tych zachwycających swoim klimatem, unikatowych, drewnianych zabytków wielu kultur. Zwiedzić będzie można drewniane kościoły w Ulanowie, Porębach Dymarskich i Łukawcu oraz cerkwie w Świątkowej Wielkiej i Smolniku.

W lipcu, w magiczne Bieszczady zawita utytułowany zespół folkowy Wernyhora! W niepowtarzalnym otoczeniu i atmosferze bojkowskiej cerkwi w Smolniku (4 lipca) będzie można posłuchać dawnych pieśni bojkowskich. Drugikoncert zespołu odbędzie się w równie klimatycznej cerkwi w Bystrem (11 lipca). Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
W tym sezonie turystycznym otwarte zostaną:
•    Kościół pw. Świętej Trójcy w Ulanowie – kościół nazywany flisackim – powstał ze składek miejscowych flisaków. Wnętrze wyposażone jest m.in. w późnobarokowy ołtarz główny oraz dwa barokowe ołtarze boczne,
•    Kościół pw. śś. Stanisława i Wojciecha w Porębach Dymarskich – pod schodami ambony znajduje się unikatowy wizerunek diabła Tutivillusa. Nawiązuje on do tzw. diabła piszącego czekającego u wejścia do świątyni i zapisującego spóźnialskich,
•    Kościół pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu – może poszczycić się kompletnym wyposażeniem późnobarokowym z głównym ołtarzem w prezbiterium i dwoma bocznymi w nawie, 
•    Dawna greckokatolickacerkiew pw. św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej – cerkiew łemkowska, uwagę odwiedzających przykuwa tu bogactwo kolorów, jak elewacja cechująca się zieloną i niebieską tonacją oraz wyjątkowo barwna polichromia figuralna i ornamentalna wewnątrz,
•    Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Smolniku – cerkiew wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, należy do nielicznie zachowanych w południowo-wschodniej Polsce trójdzielnych cerkwi kopułowych. Jest jedną z czterech zachowanych bojkowskich świątyń.
Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-18:00 (w poniedziałki i wtorki godziny zwiedzania ustalane są przez przewodnika po wcześniejszym kontakcie telefonicznym). Zwiedzanie nie odbywa się w trakcie nabożeństw oraz podczas sprzątania. 
 

Projekt jest realizowany w ramach I edycji otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Podkarpackiego w zakresie turystyki w2021 roku ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Osoby do kontaktu:
Dyr. Biura PROT Anna Brzechowska
Tel. 502 650 531
Wawrzyniec Augustyn
Tel. +48 17 852 00 09