Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Park zamkowy w Krasiczynie

data dodania: 2005-09-18
aktualizacja: 2016-11-10 15:57:03
Miejscem niezwykle pięknym, zadziwiającym bogactwem form i ilością zgromadzonych gatunków roślin jest park zamkowy otaczający zamek w Krasiczynie.

Jego początki sięgają XVI i XVII wieku i są związane z budową zamku przez Krasickich. W owym czasie od wschodniej strony zamku rozciągały się ogrody zwane "zwierzyńcem". Współczesne rozplanowanie oraz układ kompozycji roślinnych i odpowiedni ich dobór park zawdzięcza rodzinie Sapiehów, która nabyła zamek w 1835 r. To właśnie oni wprowadzili zwyczaj sadzenia dębów, gdy się urodził syn i lip, gdy się urodziła córka. Te okazałe, dostojne drzewa, liczące ponad 150 lat są dziś główną atrakcją parku i niezwykłą pamiątką po ostatnich właścicielach. Sapiehowie zadbali też o wyjątkowość parku sadząc egzotyczne drzewa i krzewy sprowadzane z podróży po Ameryce.

Obok zamku, centralne miejsce w parku zajmuje staw górny otoczony promenadą i romantyczną naturalną polaną. Z nich roztacza się otwarty widok na ogrody i zamek krasiczyński, zwłaszcza baszty i mur kurtynowy z przepiękną renesansową attyką. Jest to najczęściej uczęszczana droga spacerowa w parku.

Prawdziwą zaś ozdobą stawu są majestatycznełabędzie. Dla innych ptaków, park liczący prawie 200 gatunków roślin, stanowi naturalne schronienie. Jest tu około 40 gatunków ptaków lęgowych. Są wśród nich popularne zięby, rudziki, sierpówki, kapturki, bogatki, dzwońce, jak i mniej popularne grzywacze, modraszki, płochacze, pustułki, sowy uszatki i inne.

Rozległy, romantyczny park i renesansowy zamek, idealnie wkomponowane w krajobraz Pogórza Przemyskiego stanowią niezwykłe i pełne uroku miejsce do wypoczynku. Miłośnicy piękna znajdą tu wspaniałe plenery malarskie i fotograficzne, a turyści, spokój i ciszę.

 

Fragment stawu Parkowa aleja Most nad stawem

 

Park jest otwarty od rana do zmierzchu.
Wejście do parku: - bilet normalny 2 zł, - bilet ulgowy 1 zł
Bilety do nabycia w kasie, przy wejściu głównym do parku.
Przewodnik po parku (tylko w dnipowszednie w godz. 7-15) - 40 zł od grupy - płatne w recepcji Hotelu

 

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajduje się wiele zdjęć Zespołu Zamkowo-Parkowego:

Informacje o Krasiczynie znajdziecie również w zakładce Kalendarz imprezy.

Do Krasiczyna można dojechać linią nr 40 Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz autobusami PKS-u, jadącymi przez Birczę i Sanok.

Rozkład jazdy MZK www.mzk.przemysl.pl
Rozkład jazdy PKS pks-przemysl.pl/dworzec-przemysl.html

strona www: www.krasiczyn.com.pl/zamek/park

Zdjęcia: Żyku
Źródło: www.krasiczyn.com.pl