Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Zamek w Krasiczynie

data dodania: 2005-09-18
aktualizacja: 2016-11-10 15:49:30
Zamek w Krasiczynie, jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej w Polsce, należy również do najpiękniejszych zamków w Europie.

Perła renesansu Położony na trakcie Przemyśl - Sanok, w pobliżu przeprawy przez San, Zamek w Krasiczynie należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Jego budowę rozpoczął w 1580 roku Stanisław Krasicki, potomek przybyłej tu pod koniec XV w. mazowieckiej szlachty zagrodowej herbu Rogala, a ukończył jego młodszy syn Marcin w 1631 roku. Marcin Krasicki, uznawany za jednego z najwybitniejszych wówczas mecenasów sztuki w Polsce, przekształcił surowy zamek obronny, wzniesiony przez ojca, we wspaniałą, wielkopańską rezydencję. Od swego nazwiska Stanisław Krasicki nazwał zamek Krasiczynem. Tę nazwę przyjęło także, powstające obok Zamku miasteczko.

Zamek, pomimo licznych pożarów i wojen , zachował prawie niezmienioną sylwetkę jaką nadano mu na początku XVII w. Wybudowany w formie czworoboku zorientowany został ścianami według stron świata. W narożach stoją cztery cylindryczne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Prostokątny, rozległy dziedziniec otaczają od północy i wschodu skrzydła mieszkalne, a od południa i zachodu mury kurtynowe zakończone piękną, ażurową attyką. Pośrodku skrzydła zachodniego, znajduje się przedbramie z bramą i kwadratową wieżą Zegarową. Tędy, przez zwodzony, a później kamienny most prowadziła droga z istniejącego niegdyś miasta do Zamku.

Jednymz najcenniejszych elementów architektonicznych Zamku jest mieszcząca się w baszcie Boskiej kaplica, przyrównywana do kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Na uwagę zasługują również bogato rzeźbione portale, loggie, arkady i unikalne dekoracje ścienne, tzw. sgraffita (ich całkowitą powierzchnię oblicza się na około 7000 m2).

Prace budowlane prowadzone były pod kierunkiem architektów włoskich a prace zdobnicze i dekoracyjne wykonali artyści przemyscy.

O znaczeniu świetności Zamku w przeszłości świadczy fakt, że gościli w nim królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II.

Po bezpotomnej śmierci Krasickich Zamek i dobra krasiczyńskie dziedziczyli kolejno: Modrzewscy, Wojakowscy, Tarłowie, Potoccy, Pinińscy. Od tych ostatnich w 1835 roku odkupił je książę Leon Sapieha. Sapiehowie, którzy byli w posiadaniu Krasiczyna do 1944 roku przyczynili się znacznie do jego rozwoju. Przeprowadzili renowację Zamku, założyli tartak, browar, fabrykę maszyn rolniczych. Aktywnie działali na polu rozwoju życia,gospodarczego i społecznego regionu.

Po przejęciu Zamku i dóbr krasiczyńskich przez państwo, po II wojnie światowej znalazło w nim siedzibę Technikum Leśne a w latach siedemdziesiątych mecenat nad obiektem przejęła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie.

Sala tortur W 1996 roku, w ramach procesu likwidacji FSO, Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie. Przeprowadzone przez ARP S.A. prace remontowo-budowlane i konserwatorskie doprowadziły do utworzenia w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie nowoczesnej bazy turystycznej, hotelowej i gastronomicznej. O klasie obiektu i wysokiej jakości świadczonych usługw Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie stanowi fakt włączenia go (od 2000 r.) do European Castle Hotels & Restaurants - elitarnego Stowarzyszenia Europejskich Hoteli Zamkowych i Restauracji, które mieszczą się w obiektach zabytkowych.

 

Do zabytkowego Przemyśla jest stąd tylko 10 km, a rozległa panorama bieszczadzkich połonin zachęca do pieszych, rowerowych czy konnych wycieczek po okolicy. Także zwolennicy mniej forsownego wypoczynku będą usatysfakcjonowani panującym tutaj spokojem.

Naszym gościom proponujemy znakomitą kuchnię, wygodne zakwaterowanie w Hotelu "Zamkowym" oraz wysoki standard obsługi.

Więcej informacji na temat historii zamku znajdziesz w albumie zatytułowanym "Krasiczyn" (do nabycia na miejscu w Zamku oraz w księgarni Zamku Królewskiego w Warszawie).

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajduje się wiele zdjęć Zespołu Zamkowo-Parkowego:

 

Zapraszamy wszystkich miłośników zabytków i architektury do zwiedzenia XVI wiecznego zamku w Krasiczynie, jednego z najpiękniejszych, renesansowych zamków w Polsce.

Zwiedzanie obejmuje:

  • dziedziniec zamkowy,
  • krypty w Baszcie Boskiej,
  • taras widokowy na szczycie Baszty Szlacheckiej,
  • aktualną wystawę w Galerii ARP,
  • zamkowe lochy.

Zwiedzanie zamku - wyłącznie z przewodnikiem.
Dlagrup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia innych godzin zwiedzania zamku.

Ceny biletów na zwiedzanie Zamku z przewodnikiem::

  • bilet normalny - 15 zł (cena zawiera wstęp do parku)
  • bilet ulgowy - 8 zł (cena zawiera wstęp do parku)

Godziny zwiedzania:

  • W sezonie od 1 kwietnia do 15 października wejścia o każdej pełnej godzinie od 9:00 do 16:00.
  • Czas zwiedzania to ok. 50 minut
  • Poza sezonem od 16 października do 31 marca zwiedzanie jest możliwe wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji z min. jednodniowym wyprzedzeniem. Ostatnie wejście o godz. 15:00.

DODATKOWE ATRAKCJE

Zwiedzanie Sali Tortur w lochach zamkowych

Wejście bez przewodnika, po wykupieniu biletu

bilet ulgowy - 3 zł (dzieci, młodzież szkolna,studenci)

bilet normalny - 5 zł


Wejście na Wieżę Zegarową

Wejście bez przewodnika, po wykupieniu biletu

bilet ulgowy - 3 zł (dzieci, młodzież szkolna, studenci)

bilet normalny - 5 zł


Informacje o Krasiczynie znajdziecie również w zakładce Kalendarz imprezy.

Do Krasiczyna można dojechać linią nr 40 Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz autobusami PKS-u, jadącymi przez Birczę i Sanok.

Rozkład jazdy MZK www.mzk.przemysl.pl
Rozkład jazdy PKS pks-przemysl.pl/dworzec-przemysl.html

 

Zdjęcia: Żyku
Źródło: www.krasiczyn.com.pl