Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Park Krajobrazowy - trasa 11

data dodania: 2005-09-28
aktualizacja: 2016-11-14 18:04:05
Ogólna ocena trudności: nieco trudna Jest to dosyć intensywna wycieczka, w sporej części przebiegająca przez rzadko uczęszczane tereny Pogórza Przemyskiego, niezmiernie ciekawe widokowo i przyrodniczo. Najbardziej urzekające fragmenty to przejazd przez las w pobliżu Zalesia, dolina potoku Cisowa i zjazd przez las do Krzeczkowej. Najtrudniejsze na trasie są przeprawy w bród przez potok Cisowa, gdzie pokryte glonami płyty betonowe są bardzo śliskie.

Trasa 11: Przemyśl - Zalesie - Brylińce - Cisowa - Krzeczkowa - Olszany - Krasiczyn - Przemyśl

Schemat sieci tras rowerowych Rower: trekkingowy lub górski
Długość: 45,8 km
Suma podjazdów: 400 m
Czas jazdy bez odpoczynków: 3 h
Czas jazdy z odpoczynkami: 5 1/2 h
Ogólna ocena trudności: nieco trudna

 

0,0 km. Ruszamy na wycieczkę z parkingu przy ul. Sanockiej. Jest to dobre miejsce by zostawić samochód, także jako punkt zbiórki przy wyjazdach w większej grupie. Wyjeżdżając z parkingu, na drodze asfaltowej skręcamy w prawo i kierujemy się wstronę Krasiczyna. Po ok. 3 km, w miejscowości Prałkowce skręcamy z głównej drogi w lewo (kierunek Zalesię) i pozostając na drodze o nawierzchni asfaltowej, rozpoczynamy lekki podjazd. Wkrótce nasza droga krzyżuje się z szlakami turystycznymi: niebieskim i czarnym. W prawo prowadzą one drogą forteczną (szlak czarny) lub ścieżką leśną (szlak niebieski) do Fortu Prałkowce. W lewo, "droga o stu zakrętach" wspina się w kierunku G. Wapielnica i Fortu Helicha. Od G. Wapielnica można także skręcić na czerwony szlak: drogą forteczną wrócić przez Zielonkę do Przemyśla. Pozostając na trasie wycieczki kontynuujemy jazdę drogą asfaltową, która prowadzi nas ładną doliną, wzdłuż potoku. Za ostatnimi zabudowaniami Prałkowiec wjeżdżamy w bukowo-grabowy las. Na odcinku ok. l km droga traci asfalt, na rzecz twardej nawierzchni kamienisto-żwirowej.

7,0 km. Po kilkusetmetrowym podjeździe wyjeżdżamy z lasu (ładny widok na południowy-zachód) i rozpoczynamy długi, początkowo bardziej stromy, a potem łagodny zjazd przez wieś Zalesie. Na końcu stromejczęści zjazdu wracamy na asfalt i nim mkniemy lekko w dół.

10,3 km. W ten sposób dojeżdżamy do skrzyżowania z inną drogą asfaltową. Jesteśmy już w dolinie potoku Cisowa, na początku wsi Olszany. Skręcając w prawo możemy wrócić przez Krasiczyn do Przemyśla - ok. 17 km. Obok skrzyżowania stoi ciekawa, duża kapliczka z XIX wieku. Skręcamy w lewo i po chwili wjeżdżamy do wsi Rokszyce. Jedziemy teraz po równym, łatwą drogą asfaltową.

12,0 km. Po minięciu Rokszyc, droga szerokim łukiem skręca w prawo. W tym miejscu, dochodzi do nas szlak turystyczny czerwony (leśną drogą żwirową), który towarzyszyć nam będzie do centrum wsi Brylińce. Po ok. 500 m, w lewo odchodzi droga żwirowa w kierunku wsi Gruszowa i dalej do Huwnik lub Makowej. My jedziemy prosto, cały czas wzdłuż ładnego potoku Cisowa, który obecnie bardzo się zmienił po zdecydowanych pracach regulacyjnych. Wjeżdżając do Bryliniec, po lewej ręce na wzgórzu, dostrzegamy charakterystyczną bryłę murowanej cerkwi (obecnie kościoła rzymsko-katolickiego).

13,7 km. Kończysię asfalt i czeka nas teraz najbardziej terenowa część wycieczki. W lewo, w kierunku G. Kopystańki (541 m n.p.m.), odchodzi szlak czerwony, a my między ostatnimi zabudowaniami wsi zjeżdżamy do doliny potoku. Przekraczamy go w bród i jedziemy dalej wyraźną, ale gruntową drogą. Po deszczowej pogodzie jest na niej bardzo błotniście. W trakcie jazdy tą drogą kilkakrotnie przekraczamy brodem potok i szczególnie uważać musimy jeżeli wyłożony on jest płytami betonowymi. Porośnięte glonami są niesamowicie śliskie, czasem warto więc zejść z roweru i przedostać się na drugą stronę pieszo.

18,0 km. Droga nieco poprawia się i wjeżdżamy do niewielkiej wsi Cisowa. W lewo odbija tu droga kamienisto-żwirowa w kierunku Łodzinki. My trzymając się naszego kierunku wzdłuż potoku, przejeżdżamy obok ogrodzenia, za którym widać opuszczone budynki po PGR. Droga zaczyna się wznosić, odchodząc od potoku w prawo. Tu w pobliżu, nieco wyżej na potoku Cisowa jest niewysoki, ale ciekawy naturalny wodospad.

19,4 km. Bardzo zniszczoną (z resztkami asfaltu) drogą dojeżdżamy doszosy Przemyśl - Bircza i skręcamy na niej w lewo. W prawo droga prowadzi do Olszan i Przemyśla. Wygodna szosa wznosi się i opada, a po chwili otwiera się przed nami piękny widok na południe. Ponad doliną potoku Cisowa i zalesionymi wzgórzami góruje nagi szczyt Kopystańki (541 m n.p.m.). Obecnie Góra Kopystańska objęta jest ochroną rezerwatową na powierzchni 188,64 ha.

22,7 km. Jadąc dalej mijamy osadę leśną Cisowa i na lekkim podjeździe skręcamy w pierwszą drogę leśną w prawo. Jesteśmy znów na nawierzchni żwirowo-kamienistej i po chwili rozpoczynamy długi, miejscami nieco trudny (ze względu na nawierzchnię) zjazd przez ciekawy, jodłowo-bukowy las.

25,0 km. Skrzyżowanie dróg leśnych, z lewej dochodzi też niebieski szlak turystyczny. Skręcamy w prawo i kontynuujemy zjazd, już zdecydowanie łagodniejszy.

27,2 km. Gdy dojeżdżamy do wsi (osady leśnej) Krzeczkowa, kończy się zjazd, a zaczyna asfalt. Szybko mijamy nieliczne zabudowania i poruszamy się teraz w kierunku wschodnim, doliną potoku Olszanka. Tak dojeżdżamy dogłównej drogi asfaltowej Przemyśl-Bircza (Sanok).

30,3 km. Skręcamy w lewo i lekko zjeżdżamy w kierunku Olszan. Jadąc dobrą drogą asfaltową szybko mijamy kolejne wsie: Olszany, Nahurczany, Sliwnica, Krasiczyn.

36,5 km. W Krasiczynie rozpoczyna się podjazd na ostatnie wzgórze przed Przemyślem. Na szczycie spotykamy, rozpoczynające się tu znaki czarnego szlaku turystycznego. Nas czeka teraz szybki zjazd do wsi Dybawka i w dolinę Sanu. Ostatnie kilometry trasy pokonujemy łatwo. Mijamy jeszcze wieś Prałkowce gdzie zamykamy pętlę naszej wycieczki i wjeżdżamy do miasta.

45,8 km. Kończymy na parkingu przy lodowisku w miejscu, z którego wyruszyliśmy kilka godzin wcześniej.

 

Trasy zostały opracowane na podstawie materiałów przekazanych przez Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu (www.parkiprz.itl.pl), wydawcy przewodnika rowerowego "Po drogach i bezdrożach Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego". Za pomoc serdecznie dziękujemy.