Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Park Krajobrazowy - trasa 3

data dodania: 2005-09-28
aktualizacja: 2016-11-14 18:04:55
Wycieczka możliwa do pokonania każdym rodzajem roweru, traktujemy ją jednak jako przenoszącą rowerowego turystę z całym bagażem, w zachodnie rejony Pogórza Przemyskiego i z tego względu zalecane jest posiadanie mocnego jednośladu, typu - trekkingowego lub górskiego. Cel wyprawy - Dynów, jest także kolejnym dobrym miejscem do rozpoczynania rowerowej eksploracji Pogórza. Tutaj kończy swój bieg linia kolejki wąskotorowej z Przeworska, jedna z wielu atrakcji turystycznych tego regionu.

Trasa 3: Bircza - Malawa - Lipa - Jawornik Ruski - Żohatyn - Dąbrówka Starzeńska - Dynów

Schemat sieci tras rowerowych Rower: trekkingowy lub górski
Długość: 41,0 km
Suma podjazdów: 230 m
Czas jazdy bez odpoczynków: 3 h
Czas jazdy z odpoczynkami: 4 h
Ogólna ocena trudności: łatwa

 

0,0 km. Wyruszamy z Birczy, jadąc początkowo główną szosą asfaltową, w kierunku Sanoka. Już opuszczając Starą Birczę, skręcamy w prawo, w drogę asfaltową do Jawornika Ruskiego i Dynowa. Jedziemy łatwo, wzdłuż potoku, po równym.

6,3 km.  W Malawiemijamy zabytkową, murowaną cerkiew - po prawej oraz blok mieszkalny (po byłym pgr) - po lewej.

8,3 km. Na początku kolejnej wsi - Lipa, po prawej mijamy dolinę potoku, na którym w 1994 roku przeprowadzono, zakończoną sukcesem akcję reintrodukcji bobra europejskiego. Lipa jest rzadko zabudowaną, rozciągniętą wsią i na jej końcu, po minięciu odbicia drogi do Brzeżawy, rozpoczyna się najdłuższy i w zasadzie jedyny zdecydowany podjazd na tej trasie.

16,9 km. Już na szczycie, po "zaliczeniu" kilku serpentyn natrafiamy na odejście drogi asfaltowej do Borownicy. Przez chwilę jedziemy grzbietem z ładnymi widokami we wszystkich kierunkach. Mijamy po lewej kopalnię diatomitów i po ok. l km docieramy do skrzyżowania dróg asfaltowych w Jawomiku Ruskim.

19,1 km. W lewo droga wiedzie w kierunku Siedlisk, natomiast my skręcamy w prawo i po krótkim podjeździe, zjeżdżamy szybko do Żohatyna mijając po lewej ładną, drewnianą cerkiew, pw. św. Dymitra, zbudowaną w 1882 r. - obecnie kościół  rzymsko-katolicki.

22,3 km. Dośćdługi zjazd kończy się w centrum wsi i dalej poruszamy się doliną potoku po kiepskiej drodze asfaltowej.

24,2 km. Po ok. 2 km spotykamy odbicie leśnej drogi żwirowej w lewo i na nią skręcamy. Tuż obok, po prawej jest ciekawa odkrywka fliszu karpackiego. Jedziemy teraz przez zmieniający się las, mając potok po lewej ręce.

30,4 km. Natrafiamy na zamykający drogę szlaban, a po drugiej jego stronie zaczyna się asfalt. Tutaj jest także odbicie drogi żwirowej w prawo, w górę do Dylągowej. My jedziemy dalej prosto, łatwo i po równym.

30,6 km. Mijamy z prawej strony ładnie położone i dobrze zagospodarowane pole biwakowe, prowadzone przez Nadleśnictwo Dynów.

33,0 km. Gdy wyjeżdżamy z lasu, rozpoczynają się pierwsze zabudowania Dąbrówki Starzeńskiej. Mijamy dużą szkółkę leśną, a w centrum wsi naszą uwagę zwracają drewniane domy o ciekawej architekturze.

36,5 km. Docieramy do skrzyżowania dróg w Dąbrówce Starzeńskiej, skręcamy na nim w prawo i po przejechaniu przez most, mijamy po prawej ruiny zamku. Jesteśmyjuż w dolinie Sanu i dalej jedziemy asfaltem wzdłuż tej rzeki.

39,4 km. Zbliżamy się do nowego mostu na Sanie. Widać już po przeciwnej stronie zabudowania Dynowa, do którego wjeżdżamy zostawiając po prawej teren końcowej stacji kolejki wąskotorowej z Przeworska.

41,0 km. Przejeżdżamy przez miasteczko i kończymy wycieczkę na centralnym placu z pomnikiem króla Jagiełły.

 

Trasy zostały opracowane na podstawie materiałów przekazanych przez Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu (www.parkiprz.itl.pl), wydawcy przewodnika rowerowego "Po drogach i bezdrożach Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego". Za pomoc serdecznie dziękujemy.