Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Park Krajobrazowy - trasa 4

data dodania: 2005-09-28
aktualizacja: 2016-11-14 18:04:51
Jeszcze jedna wycieczka zaczynająca się i kończąca w tej centralnie, dla Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego, położonej miejscowości. Szczególnie interesujące, ze względu na wspaniałe widoki są okolice Kotowa oraz piękna bryła drewnianej cerkwi w Piątkowej. W przeważającej części jest to wycieczka łatwa, ale terenowy przejazd między Kotowem i Piątkową dość znacznie ją utrudnia.

Trasa 4: Bircza - Rudawka - Kotów - Piątkowa - Iskań - Sufczyna - Bircza

Schemat sieci tras rowerowych Rower: górski
Długość: 31,4 km
Suma podjazdów: 300 m
Czas jazdy bez odpoczynków: 3 h
Czas jazdy z odpoczynkami: 4 h
Ogólna ocena trudności: nieco trudna

 

0,0 km. Rozpoczynamy wyprawę w Birczy i początkowo jedziemy łatwo w kierunku Sanoka, ale już w Starej Birczy opuszczamy główną szosę asfaltową i skręcamy, w dolinę Rudawki w prawo.

1,6 km. Nawierzchnia drogi nie jest już tak dobra i jeszcze pogarsza się gdy mijamy ostatnie zabudowania wsi (otakiej samej jak potok nazwie).

3,7 km. Gdy do naszej drogi zbliża się las, rozpoczyna się też łagodny początkowo podjazd. Jedziemy cały czas w górę potoku Rudawka. Ostatnie metry przed Kotowem są bardziej strome, a nawierzchnia drogi niewiele przypomina asfalt.

7,1 km. Stosunkowo nowe, duże domy mieszkalne budzą niejakie zaskoczenie u kresu kończącej się w tym miejscu drogi. Dotarliśmy do zabudowań dawnego PGR, w którym obecnie zmienili się właściciele i gospodarze. Skręcamy tutaj w prawo i drogą, początkowo wyłożoną płytami betonowymi, między dużymi budynkami gospodarczymi jedziemy w kierunku północnym. Płyty szybko się kończą i pozostajemy na nawierzchni żwirowo-gruntowej. Zjeżdżamy do doliny potoku, przekraczamy go i krótkim podjazdem docieramy na skraj lasu. Stąd piękne i dalekie widoki na południe, spotykamy tu też znaki niebieskie szlaku turystycznego.

8,2 km. Kierujemy się jego oznaczeniami, skręcamy przy lesie w lewo i po drodze gruntowej jedziemy początkowo po równym. Po ok. 800 m  skręcamy (razem z drogą iszlakiem) w prawo, w głąb lasu. Wkrótce szlak zaczyna opadać i dość trudnym zjazdem sprowadza nas do doliny potoku Jawornik. 11,3 km. Przejeżdżamy przez most na potoku i na skrzyżowaniu z drogą asfaltową skręcamy w prawo. Jesteśmy na początku wsi Piątkowa. Dalej jedziemy już łatwo, najpierw w północnym, a potem wschodnim kierunku.

13,5 km. Na końcu wsi, nad potokiem między drzewami widać piękną bryłę drewnianej cerkwi. Warto zjechać w tamtą stronę choć jedynie ściany zewnętrzne i kryty gontem dach zostały odnowione. Po chwili odpoczynku możemy ruszać dalej, ciągle asfaltem - lekko, łatwo i szybko mijając kolejne wsie: Rzeczki, Tarnawka, Iskań.

19,3 km. W Iskani nasza droga krzyżuje się z szosą Nienadowa - Bircza. Skręcamy tu w prawo i jedziemy przez chwilę doliną Sanu oddalonego nieco od drogi, po lewej. Niewielkie podjazdy nie utrudniają nam szybkiej jazdy.

21,9 km. Droga robi wyraźny zakręt w prawo i w ten sposób opuszczamy dolinę Sanu jadąc teraz wzdłuż Stupnicy, w górę jej biegu.

24,0 km. Po 2 km osiągamy Brzuskę,rozciągniętą w dolinie potoku wieś, która łączy się z następną - Sufczyną.

26.1 km. W Sufczynie spotykamy przecinające szosę znaki niebieskie szlaku turystycznego. Droga jest nadal łatwa, więc bez problemów z trasą docieramy do Birczy.

31,4 km. Kończymy wycieczkę na birczańskim rynku.

 

Trasy zostały opracowane na podstawie materiałów przekazanych przez Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu (www.parkiprz.itl.pl), wydawcy przewodnika rowerowego "Po drogach i bezdrożach Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego". Za pomoc serdecznie dziękujemy.