Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Park Krajobrazowy - trasa 5

data dodania: 2005-09-28
aktualizacja: 2016-11-14 18:04:48
Ciekawa wycieczka łącząca w sobie, w odpowiedniej proporcji - łatwość poruszania się po drodze asfaltowej, trudności podjazdów, piękne, dalekie widoki, samotność rzadko odwiedzanych miejsc, ciszę lasu i spore szansę na spotkanie się "oko w oko" z rzadkimi gatunkami zwierząt. A wszystko dość blisko Birczy, gdyż proponowana trasa zakreśla szeroki łuk na południe i południowy-wschód od tej miejscowości.

Trasa 5: Bircza - Leszczawa Dln. - Łomna - Trójca - Łodzinka - Huta Łodzińska - Krępak - Bircza

Schemat sieci tras rowerowych Rower: górski lub trekkingowy
Długość: 33,4 km
Suma podjazdów: 330 m
Czas jazdy bez odpoczynków: 3 h
Czas jazdy z odpoczynkami: 4 1/2 h
Ogólna ocena trudności: dość trudna

 

0,0 km. Ruszamy z birczańskiego rynku drogą asfaltową w kierunku Sanoka. Przejeżdżamy przez Starą Birczę i jadąc łatwo, dość szybko docieramy do Leszczawy.

6,1 km. W tej miejscowości, zaraz za przystankiem autobusowym po lewej stronie drogi, opuszczamywygodny asfalt, skręcamy w lewo i po nawierzchni smołowej jedziemy w kierunku lasu. Po 200 metrach przekraczamy potok i nasza droga zaczyna się wznosić. Już na skraju lasu mijamy budynek leśniczówki, a naszą uwagę zwraca niszczejące ogrodzenie, którym otoczony był wielki obszar leśny nieistniejącego już ośrodka rządowego dla celów polowań.

7,4 km. Kończy się pierwszy fragment długiego podjazdu i przez chwilę możemy nieco odpocząć. Wkrótce jednak droga znowu się wznosi, by dotrzeć na szczyt Ostrej Kiczery (487 m n.p.m.).

8,8 km. Po "zdobyciu" tej góry jedziemy przez 2 km wyraźnym grzbietem, przez ładny las jodłowo-bukowy. Między drzewami, po obu stronach drogi prześwitują dalekie pejzaże.

10,9 km. Miejscami las nieco odsuwa się, a obok naszej trasy pojawiają się resztki dawnych sadów, dowód na to, że kiedyś mieszkali tu ludzie. Rozpoczyna się zjazd, początkowo łagodny.

11,7 km. Docieramy do skrzyżowania asfaltowych dróg leśnych. Skręcając w lewo można szybko wrócić do Birczy, myobieramy kierunek na prawo, ciągle jadąc lekko w dół.

13,4 km. Droga wiedzie teraz skrajem lasu (po prawej), a po lewej mamy widok na rozległe łąki.

14,4 km. Kiepska droga asfaltowa prowadzi nadal prosto, ale my opuszczamy ją, skręcamy w lewo i przez łąki, po drodze żwirowej jedziemy w dolinę potoku Łomna. Świetna do rowerowej jazdy trasa wiedzie środkiem rozległych ugorów.

15,8 km. Mijamy opuszczone budynki po lewej i blisko potoku po prawej, jedziemy w kierunku północno-wschodnim. Wkrótce spotykamy znaki zielone szlaku turystycznego, które będą nam towarzyszyć przez kilka kilometrów.

17,8 km. Gdy dolina potoku Łomna zwęża się, docieramy do skrzyżowania z drogą asfaltową, na którym skręcamy w lewo. Jedziemy teraz bardzo łatwo, nadal wzdłuż potoku po prawej.

19,2 km. Niepostrzeżenie przekraczamy granicę Parku, a nieco wcześniej potok Łomna wpada do Wiaru. Już blisko stąd do Ośrodka Rady Ministrów w Trójcy, pierwszego zamieszkałego miejsca od opuszczenia Leszczawy.

21,3 km. Zprawej dochodzi do naszej drogi asfaltowa nitka prowadząca wzdłuż doliny Jamnej, a my jedziemy nadal prosto, mijając ładnie odnowione domy ORM w Trójcy (właściwy Ośrodek jest położony wyżej na stoku, po lewej stronie drogi). Poruszamy się teraz blisko Wiaru, wzdłuż którego docieramy do kolejnego skrzyżowania dróg asfaltowych.

23,4 km. Skręcając w prawo dojechalibyśmy do Posady Rybotyckiej, obieramy jednak wariant na lewo i zostawiając za plecami znikający szybko Wiar, kierujemy się w stronę Birczy. Mijamy leśniczówkę w Łodzince Dolnej i trzymając się wygodnego asfaltu jedziemy jeszcze ok.600 m.

25,0 km. Natrafiamy z prawej na odbicie drogi żwirowej, skosem, w tył, do góry i na nią skręcamy. Wkrótce wyjeżdżamy na rozległą przestrzeń szerokiego grzbietu, wznoszącego się lekko w kierunku północno-zachodnim. Droga ma nawierzchnię żwirowo-gruntową dobrze nadającą się do rowerowej jazdy.

26,7 km. Przy pierwszych zabudowaniach niewielkiej wsi Huta Łodzińska spotykamy asfaltowy dywanik, którym podjeżdżamy naszczyt wzniesienia.

27,9 km. Stąd piękne, dalekie widoki na południowy wschód, a z lewej mamy ścianę lasu - rezerwatu przyrody "Krępak". Następny kilometr trasy pokonujemy znów po drodze żwirowej, którą docieramy do skrzyżowania z szosą Przemyśl - Bircza.

29,0 km. Tu skręcamy w lewo i już bardzo szybko mkniemy w dół, w kierunku Birczy. Rezerwat "Krępak" położony jest po obu stronach szosy. Po drodze, po prawej mijamy duży parking. Jednakże jeżeli dysponujemy czasem zatrzymajmy się na parkingu, zostawmy pod opieką rower i udajmy się na dobrze urządzoną i ciekawą pod względem przyrodniczym i krajobrazowym ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą o nazwie "Krępak". Tutaj możemy się również posilić korzystając z własnego wiktu lub z przydrożnego mini-baru. Bogatsi o wrażenia przyrodnicze ruszamy dalej. Nieco zwalniamy na serpentynach sprowadzających do Korzeńca.

33,4 km. Długa  wieś Korzeniec, niemal łączy się z Birczą, w której kończymy tą ciekawą wycieczkę.

 

Trasy zostałyopracowane na podstawie materiałów przekazanych przez Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu (www.parkiprz.itl.pl), wydawcy przewodnika rowerowego "Po drogach i bezdrożach Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego". Za pomoc serdecznie dziękujemy.