Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Park Krajobrazowy - trasa 7

data dodania: 2005-09-28
aktualizacja: 2016-11-14 18:04:17
Ciekawa wycieczka przenosząca w głąb Pogórza Przemyskiego, do Birczy, będąca etapem do dalszej eksploracji tras rowerowych. Dla dobrze przygotowanych może być traktowana jako fragment długiej trasy: Przemyśl - Bircza - Przemyśl (powrót np. trasą nr 9).

Trasa 7: Przemyśl - Prałkowce - Zalesie - Brylińce - Cisowa - Łodzinka - Bircza

Schemat sieci tras rowerowych Rower: górski
Długość: 30,8 km
Suma podjazdów: 520 m
Czas jazdy bez odpoczynków: 2 1/2 h
Czas jazdy z odpoczynkami: 4 h
Ogólna ocena trudności: dość trudna

 

0,0 km. Rozpoczynamy jazdę na parkingu przy ul. Sanockiej. Wyjeżdżając z niego skręcamy w prawo i łatwą drogą asfaltową szybko jedziemy w kierunku Krasiczyna.

3,0 km. W Prałkowcach skręcamy w lewo i drogą wznoszącą się lekko podążamy do Zalesia. Mijamy skrzyżowanie z niebieskim i  czarnymszlakiem turystycznym, jadąc dalej doliną potoku. Za Prałkowcami wjeżdżamy do ładnego lasu, a gdy kończy się asfalt mamy do pokonania krótki, ale stromy podjazd.

6,8 km. Na szczycie wzniesienia otwiera się naszym oczom ładny i daleki widok na południowy-zachód. Jeszcze kilkaset metrów zjazdu mamy po drodze kamienisto-żwirowej, ale jesteśmy już w Zalesiu i wkrótce jedziemy znowu asfaltem. Ciągle w dół.

10,3 km. Na końcu zjazdu dobijamy do skrzyżowania z dużą kapliczką po prawej stronie drogi. Skręcamy w lewo i już po równym, na lepszym asfalcie, przejeżdżamy szybko przez wieś Rokszyce. Na jej końcu dochodzą z lewej znaki czerwone szlaku turystycznego i towarzyszą nam do centrum kolejnej wsi - Brylińce.

14,5 km. W niej kończy się asfalt, szlak czerwony odchodzi w lewo (na Kopystańkę), a my trzymamy się drogi sprowadzającej do potoku. Przekraczamy płytką na ogół strugę w bród i jedziemy dalej wzdłuż jej biegu, teraz po drodze gruntowej bardzo błotnistej w czasie  deszczów.

18,0 km. Trzymającsię potoku i najwyraźniej szerszej drogi docieramy do Cisowej, niewielkiej wsi, a jeszcze niedawno osady dużego PGR-u. W jej centrum opuszczamy główniejszą drogę skręcamy w lewo, przekraczamy mostkiem potok i jedziemy dalej po nawierzchni żwirowo-kamienistej w kierunku Łodzinki. Droga wiedzie początkowo wzdłuż bocznego potoku, ale po ok. 1,5 km przekracza go i szybko zaczyna się wznosić, co oznacza dla nas dość długi i uciążliwy podjazd. Kończy się on na wyraźnym grzbiecie i przez chwilę jedziemy po równym, ładnym i ciekawym lasem bukowo-jodłowym. Następnie łagodniejszy już zjazd doprowadza nas do skrzyżowania z drogą asfaltową.

23,3 km. W lewo droga prowadzi do Posady Rybotyckiej lub Trójcy. My skręcamy w prawo i przez ok. 600 m jedziemy po równym, potem szosa zaczyna się wznosić. Na podjeździe mijamy kilka zabudowań Łodzinki Górnej.

26,9 km. Ze szczytu podjazdu rozciągają się dalekie widoki na północny-zachód, a my obok murowanej leśniczówki  zjeżdżamy szybko w kierunku Woli Korzenieckiej i Birczy.

28,8 km. Na początku wsi Wola Korzeniecka kończy się bardziej stroma część zjazdu. Dalej droga opada bardzo łagodnie.

30,8 km. Już w Birczy docieramy do skrzyżowania z główną drogą asfaltową, skręcamy na niej w lewo i po chwili jesteśmy w centrum tej dużej miejscowości gminnej.

 

Trasy zostały opracowane na podstawie materiałów przekazanych przez Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu (www.parkiprz.itl.pl), wydawcy przewodnika rowerowego "Po drogach i bezdrożach Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego". Za pomoc serdecznie dziękujemy.