Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Śladami Dobrego Wojaka Szwejka

data dodania: 2005-09-28
aktualizacja: 2016-04-13 20:43:20
Międzynarodowa trasa "Śladami Dobrego Wojaka Szwejka" (zielony szlak R-63) liczy 180 km i powstał dzięki współpracy Bieszczadzkiego Towarzystwa Cyklistów, Biura Promocji Miasta Sanoka oraz Towarzystwa Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka w Przemyślu.

Szlak rozpoczyna się na przejściu granicznym w Radoszycach, biegnie przez Sanok do przejścia granicznego w Krościenku. Następnie przez Chyrów i Sambor do Przemyśla i Lwowa. Na trasie umieszczono tablice z informacjami o pobycie Dobrego Wojaka Szwejka na danym terenie oraz schematem przebiegu szlaku.

Mimo, że trasa z założenia ma podążać śladem bohatera powieści Jaroslava Haska, można znaleźć odstępstwa od tej reguły. Odcinek pomiędzy Przełęczą Łupkowską a Sanokiem Józef Szwejk przebył pociągiem. Na szczęście rowerzyści nie muszą jechać po podkładach kolejowych, lecz malowniczą doliną Osławy i Osławicy.

Jeśli ktoś nie chce przekraczać granicy w Krościenku, może skorzystać z alternatywnej trasy rowerowej. Łącznikowy odcinek biegnie od Jureczkowej do Medyki i ma długość 45 km.

Na jego trasie znajduje się wiele osobliwych miejscowości, jak choćby Arłamów czy Kalwaria Pacławska. W tej pierwszej znajduję się Ośrodek Wypoczynkowy, kiedyś rządowy, dziś ogólnodostępny. Swego czasu internowany był w nim Lech Wałęsa.

Założona przezAleksandra Maksymiliana Fredrę Kalwaria Pacławska to obecnie ośrodek pielgrzymkowy. Znajdują się tam kościół Znalezienie Krzyża Pańskiego (z obrazem Matki Boskiej Zbaraskiej) i klasztor Franciszkanów oraz zespół 35 murowanych i 7 kaplic kalwaryjskich.

Szlak rowerowy nie przebiega przez samą Kalwarię Pacławską. Dotrzeć do niej można zjeżdżając z trasy w Huwnikach.

 

Mapa w/w tras znajduję się na stronie Bieszczadzkiego Towarzystwa Cyklistów, pod adresem: http://www.btc.bieszczady.pl/trasy/schemcal.gif

 

Oznakowanie Trasy Szwejkowskiej