Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Fort XI - Duńkowiczki

data dodania: 2005-11-14
aktualizacja: 2016-11-14 14:42:33
Fort XI Duńkowiczki jest dziełem głównym IV północnego odcinka obrony. Jest to fort artyleryjski, dwuwałowy, pancerny, położony na wzgórzu 266 m n.p.m. we wsi Duńkowiczki. Zbudowany został ok.1884/86r., gruntownie zmodernizowany w latach 1897 -1902. Podlegał mu jeden fort pośredni "Wał obronny Duńkowiczki".

Sąsiaduje on bezpośrednio z Fortem X Orzechowce i Fortem XII "Werner". Jego głównym zadaniem była obrona pobliskiej drogi wiodącej do Przemyśla od strony Radymna.

Mapa Twierdzy PrzemyślNajcięższe walki toczono na tym forcie w nocy z 7/8 października 1914 r., oraz 13/14 marca 1915 w czasie walk pod Batyczami. Wskutek zmasowanego ostrzału rosyjskiej artylerii polowej naliczono łącznie ok. 500 trafień w okolice i dzieła fortu. Bezpośrednich trafień pociskami artyleryjskimi w trzon fortu i system umocnień naliczono 334. Mimo tylu trafień konstrukcja fortu zbytnio nie ucierpiała. Również działania związane z planowanym niszczeniem instalacjiobronnych przed poddaniem Twierdzy Rosjanom nie wyrządziły mu zbyt wielu szkód.

 

W bardzo dobrym stanie zachowały się koszary szyjowe fortu, tradytory na górnym wale a także wewnętrzne ciągi komunikacyjne. Na forcie tym znajduje się również jedyna w całej Twierdzy Przemyśl zachowana unikatowa podstawa pod jedną z obrotowo wysuwanych wież M.2.

Dzisiaj fort Duńkowiczki jest obok fortu VIII Łętownia oraz I Salis Soglio niejako "reprezentacyjnym" fortem Twierdzy Przemyśl. Jest on udostępniony do zwiedzania, jednak nie wszystkie jego pomieszczenia są dla zwiedzających dostępne.
 Autor zdjęć: Dariusz Strycharski