Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Fort V - Grochowce

data dodania: 2005-11-14
aktualizacja: 2016-11-14 13:49:38
Fort V Grochowce został wybudowany ok. 1882 - 1886 r., później modernizowany. Położony na wzgórzu 285 m n.p.m. nieopodal wsi o tej samej nazwie, w odległości ok 7 km. od Przemyśla. Jest to dzieło konstrukcyjne inż. gen. mjr. A Wernera.

Podobnie jak fort IV Optyń, fort V Grochowce stanowił punkt obrony VII południowego odcinka Twierdzy. Był to fort artyleryjski, jednowałowy założony na miejscu istniejącego wcześniej szańca. Współdziałał i flankował ogniem dział międzypola i przedpola fortów "IV Optyń" i VI "Helicha". Podlegał mu fort pośredni Grochowce Va - "Domek Myśliwski", którego resztki ruin możemy oglądać po prawej stronie drogi łączącej fort Grochowce z fortem Helicha.

Mapa Twierdzy Przemyśl Zacięte walki toczono tutaj w dniach 5-7 października 1914 r., kiedy to fort szturmowały wojska rosyjskie i podeszły do fortu na odległość 300m. Szturm zakończył się oczywiście klęską i z dużymi stratami Rosjanie zmuszeni byli wycofać się. Fort został wysadzony w marcu 1915 r., w latach międzywojennych częściowo rozebrany.

 

 

Stopień zniszczenia fortu ocenia się na ok. 40%. Do dnia dzisiejszego zachowały się w dobrym stanie koszary szyjowe, schron centralny z poternami, a także schrony pogotowia na wale oraz umocnienia ziemne fortu. Poza tym w fosie możemy zobaczyć ruiny kojców.


 Autor zdjęć: Dariusz Strycharski