Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Fort VIII - Łętownia

data dodania: 2005-11-14
aktualizacja: 2016-11-14 14:31:47
Fort VIII Łętownia, wybudowany został w latach 1881 - 1882. Był to fort główny, artyleryjski, jednowałowy, ześrodkowany. Załogę fortu stanowiło 5 oficerów i 200 żołnierzy. Znajduje się on ok. 5 km. od Przemyśla w północnym rejonie wsi Kuńkowce. Jest on z pewnością jednym z lepiej zachowanych fortów Twierdzy Przemyśl, gdyż stopień zniszczenia szacuje się na ok. 20%.

Fort ten wykorzystywany był nie tylko w czasie I wojny światowej. Na jego terenie gestapo w czasie II wojny urządziło sobie miejsce egzekucji Polaków i Żydów zwożonych tutaj z Przemyśla i Jarosławia. Tamte tragiczne wydarzenia upamiętnia wzniesiony w pobliżu fortu obelisk.

Mapa Twierdzy Przemyśl Po wojnie przez wiele lat fort ten użytkowany był jako skład win przez zakłady owocowo - warzywne "Pomona" w Przemyślu.

Aktualnie poddany renowacji jest udostępniony do zwiedzania. W forcie znajduje się wystawa militariów i przedmiotów z okresu oblężenia i walk o Twierdzę, a także liczne fotografie Przemyśla i okolic ztamtego okresu. Planowana jest dalsza renowacja fortu i zorganizowanie w nim "hotelu", w którym goście mogliby zasmakować trudów koszarowego życia.

O możliwości zwiedzania fortu przeczytacie w dziale muzea.
 Autor zdjęć: Dariusz Strycharski