Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Popularne licencje hazardowe - kilka słów o zezwoleniach

data dodania: 2023-05-23
aktualizacja: 2023-05-23 20:28:12
Komisja hazardowa (zwana w zależności od jurysdykcji komisją ds. gier hazardowych lub komisją ds. gier) to instytucja rządowa lub państwowa, która reguluje i nadzoruje działalność związaną z grami hazardowymi w danym kraju. Urzędy te są odpowiedzialne za wydawanie licencji, monitorowanie działalności operatorów hazardowych, egzekwowanie przepisów dotyczących hazardu i ochronę konsumentów.

 

Z punktu widzenia gracza wybór kasyna dysponującego licencją jest kluczowy. Dlaczego? Od tego bowiem zależy bezpieczeństwo nasze, naszych danych osobowych i zgromadzonych na saldzie kasyna środków. Decydując się na korzystanie z serwisu hazardowego, który nie posiada zezwolenia, narażamy się na spore ryzyko, z utratą pieniędzy włącznie. Przyjrzyjmy się więc komisjom hazardowym i postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda ich praca i dlaczego są one kluczowe dla prosperowania branży iGamingu.

 

Regulacje hazardu w minionych czasach

Zanim powstały komisje hazardowe w dzisiejszym kształcie, rządzący na różne sposoby starali się kontrolować gry hazardowe. W zależności od społeczności, czasów i kraju, były one tolerowane, czasem aktywnie promowane (zwłaszcza w przypadku monopolu państwa na ich organizację), czasem zaś surowo zakazywane.

 

 • Starożytny Rzym: W Starożytnym Rzymie hazard był niezwykle popularny, ale oficjalnie znajdował się na indeksie. Cesarz Augustus jako pierwszy wprowadził prawo, które zezwalało na gry hazardowe podczas Saturnaliów.
 • Starożytna Chiny: Chińczycy byli jednymi z pierwszych, którzy usankcjonowali gry na pieniądze i zakłady. Jak głosi legenda, dochody z Keno i innych gier hazardowych pomogły sfinansować budowę Wielkiego Muru Chińskiego.
 • Średniowieczna Europa: W Anglii w 1190 roku Ryszard I wprowadził pierwszą licencję na prowadzenie gier hazardowych, aby zasilić fundusz przyszłej krucjaty.
 • XVII wiek: W 1655 roku w Wielkiej Brytanii powstało pierwsze prawo regulujące gry hazardowe, ustanawiające m.in. maksymalne stawki.
 • XIX wiek: Legalizacja hazardu w Luizjanie.
 • XX wiek: W 1961 roku Wielka Brytania zalegalizowała zakłady sportowe, co doprowadziło do powstania legalnych punktów bukmacherskich. W 1931 roku stanNevada zalegalizował kasyna, kładąc kamień węgielny do powstania Las Vegas.

 

Największe komisje hazardowe

W 2023 roku gracze coraz chętniej korzystają z kasyn internetowych. Globalizacja, ogromny wybór gier, bonusy i możliwość prowadzenia biznesu z dowolnego miejsca na świecie przyspieszają ich ekspansję. Kasyna online działają dzięki zezwoleniom uzyskanym od komisji hazardowych. Oto najważniejsze z nich, zdaniem ekspertów serwisu Kasynainternetowe23.net:

 

 • UK Gambling Commission (Komisja ds. Gier Hazardowych w UK): To jedna z najbardziej renomowanych komisji hazardowych na świecie. Jest odpowiedzialna za regulację gier hazardowych i zakładów sportowych na terenie Wielkiej Brytanii. UKGC jest znana z surowych standardów i wymogów, które stawia przed licencjobiorcami.
 • Malta Gaming Authority (MGA): Takomisja hazardowa znajduje się na Malcie, małej wyspie w środkowej części Morza Śródziemnego. Kasyna z logotypem MGA cieszą się dużym zaufaniem graczy w Polsce, choć nie pozwalają na wpłaty depozytów przez kryptowaluty.
 • Gibraltar Gambling Commissioner: Brytyjskie terytorium stanowi przystań dla wielu operatorów gier hazardowych online. Komisja hazardowa jest szanowana w branży za wysokie standardy i częste audyty przyczyniające się do dodatkowego bezpieczeństwa graczy.
 • Komisje Curacao: Wyspa u wybrzeży Wenezueli należy do najstarszych i najbardziej znanych jurysdykcji wydających licencje dla kasyn online. Wymogi dla uzyskania zezwolenia są tu jednak mniej restrykcyjne, niż w przypadku innych komisji. Rząd Curaçao wyznaczył cztery spółki, które posiadają przywilej wydawania licencji na gry hazardowe w imieniu państwa.
 • Nevada Gaming ControlBoard i New Jersey Division of Gaming Enforcement: Te dwa organy regulują gry hazardowe w dwóch najbardziej znanych stanach hazardowych w USA - Nevadzie i New Jersey. Obie za swoje rygorystyczne standardy regulacyjne.

 

Komisje hazardowe - wnioski końcowe

Podsumowując, komisje hazardowe odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa, uczciwości i transparentności w branży iGamingu. Gracze powinni zawsze sprawdzić, czy kasyno online, w którym decydują się wpłacić depozyt, posiada odpowiednie zezwolenie jednej z wyżej wymienionych renomowanych komisji. Gra w kasynie bez licencji oznacza najzwyczajniej w świecie proszenie się o kłopoty!

 

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.