Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Fort XV - Borek

data dodania: 2005-11-14
aktualizacja: 2016-11-14 14:55:56
Ostatni fort w zewnętrznym pierścieniu obronnym Twierdzy Przemyśl. Jednocześnie jest to fort, który spina i zamyka tym samym cały pierścień obronny opasujący miasto, a liczący w obwodzie ok. 45 km.

Dzieło sąsiaduje bezpośrednio z fortem I Salis Soglio. Fort XV Borek był fortem pancernym, międzypolowym, wybudowanym ok 1890 r. położonym na wzgórzu 200 m n.p.m. w odległości ok. 6 km. od Przemyśla. Podlegała mu jedna działobitnia usytuowana w pobliżu fortu (XVa).

Mapa Twierdzy Przemyśl Idąc drogą forteczną w kierunku fortu Salis Soglio, po prawej stronie widać jej pozostałości w postaci zniszczonego betonowego schronu pogotowia.

Fort zniszczony w ok. 50%. Na szczególną uwagę zasługują zachowane dwukondygnacyjne koszary ze ścianami ceglanymi i stropami stalowo betonowymi, a także brama wjazdowa do fortu z ceglanymi murami oporowymi. Zakoszarami możemy odnaleźć jeszcze ślady schronu głównego. Do fortu prowadzi droga forteczna pokryta obecnie masą bitumiczną.

 

Cegiełka na odbudowę fortu

 

Od 2005 roku 3 Historyczny Galicyjski Pułk Artylerii Fortecznej im. Księcia Kynsky'ego za fundusze ze składek członkowskich prowadzi prace renowacyjne w forcie XV Borek. Jednak aby kontynuować remont i zagospodarować teren fortu, niezbędne są nakłady finansowe, które przekraczają możliwości naszego stowarzyszenia. Dlatego zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o zakup cegiełek na odbudowę fortu. Jedna cegiełka to tylko 10 złotych!

Prosimy o wpłaty na konto:
Stowarzyszenie 3 Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej, Przemyśl
Lukas Bank SA 33 1940 1076 3017 2160 0000 0000

Po przesłaniu na adres mailowy: breweria@wp.pl skanu dowodu wpłaty prześlemy państwucegiełki (w ilości równej wpłacie). Cegiełki można też nabyć podczas odbywających się w każdą 3-cia niedzielę miesiąca na terenie Szkoły Podstawowej nr.16 przy ul.Grunwaldzkiej 81 „Giełdy staroci” (w godzinach od 7 do 13).

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami nt. renowacji fortu:

http://www.przemysl24.pl/aktualnosci/ten-fort-ozyje.html
http://www.przemysl24.pl/aktualnosci/pomoz-odbudowac-fort.html